Slavnost světel ve stínu strachu. Festival v Lyonu zasáhly obavy z terorismu

Tři dny místo obvyklých čtyř, projekce jen od osmi večer do půlnoci a jen na omezeném úseku v centru města. Tradiční velkolepá světelná přehlídka ve francouzském Lyonu, Fête des Lumières, se letos představuje v mnohem skromnější podobě. Loni ji město zrušilo úplně a svátek věnovalo památce obětí atentátu z 13. listopadu, tentokrát zavedlo kvůli obavám z teroristického útoku mimořádná bezpečnostní opatření. 

Historický Lyon zažívá nevšední kontrast. Zpívejte, tancujte, líbejte, koho chcete! Prozpěvují na mostě Alphonse Juin zmatené loutky točící se kolem vlastní osy se světelnými balónky na zádech, zatímco průvod z obou stran střeží hradby netečných tmavě oděných policistů. ,,Je to zvláštní, letos má festival jinou atmosféru, dřív se v ulicích skoro nedalo pohnout, teď se tu procházíme úplně volně. Hodně lidí co znám, zůstalo radši doma, protože se báli,“ říká během zahajovacího večera osmadvacetiletý Ghanem, který na festival chodí už sedm let.

Paříž se dusí

,,Dřív žilo projekcemi celé město, všechno bylo nasvícené, myslela jsem, že když festival loni zrušili, letos nám to vynahradí a předvedou něco velkolepého. Že ukážeme jednotu a hrdost. Zatím se mi ale zdá, že projekce jsou naopak střídmější a opatrnější,“ doplňuje ho přítelkyně Clémence. Předloňské třímilionové návštěvnosti tak festival letos nejspíš dosáhne jen těžko.

Policisté hlídají zhruba šedesát přístupových míst k hlavním videoprojekcím a instalacím. Do prohlídek tašek a rozhalování kabátů se v chladných teplotách návštěvníkům příliš nechce. ,,Není to úplně příjemné, když vás někdo kontroluje desetkrát za večer, ale chápeme, že je to potřeba, i když kdyby chtěl někdo něco provést, tak mu v tom stejně nejspíš nezabrání,“ říká postarší pár, který na slavnost přijel z Avignonu. Policisté se jim alespoň snaží vyjít vstříc tím, že jim při rozmotávání šály podrží svařené víno, nezbytný pohon prosincové procházky.

V ulicích Lyonu hlídkuje 850 městských i státních policistů, povoláni jsou i vojáci a pracovníci bezpečnostních agentur. V pohotovosti jsou také speciální jednotky BRI a RAID, které by zasáhly v případě obecného ohrožení. Ze vzduchu celou akci monitoruje armádní dron.  ,,Je důležité, aby se slavnost uskutečnila, abychom dokázali, že naše země je silnější než ti, kteří ji chtějí ublížit. Všechny složky proto budou maximálně spolupracovat, aby zaručily bezpečnost v těchto nových podmínkách,“ ujistil veřejnost před zahájením akce prefekt regionu Michel Delpuech.

Světla se navíc Lyonu tento týden moc nedostávalo. Už několik dní ho podobně jako Paříž sužuje šedý smog. Někteří obyvatelé raději zůstali doma i z tohoto důvodu. Podle řidiče Martina, který se rozhodl si během festivalu přivydělat nabídkou spolujízdy, je teď doprava ve městě tématem číslo jedna: ,,Tento týden začalo několik oprav velkých tahů, do toho začali stávkovat v MHD, takže spousta lidí vyjela auty, no a pak přišel smog, takže mohli zas vyjet jen někteří, nedivil bych se, kdyby lidé po tomto týdnu, už radši vůbec nevycházeli.“

 Lidé se proto víc než dřív vrací k tradičnímu způsobu oslav panny Marie – položení svíčky za okno. Uniknou tak zimě, bezpečnostnímu riziku i smogu, a od svých počítačů se navíc můžou zasmát francouzskému astronautovi Thomasi Pesquetovi, který z Mezinárodní vesmírné stanice poslal dojemný pozdrav na Slavnost světel se záběrem na rozzářené město. Až na to, že se z výšky o pár set kilometrů přehlédl a místo vesmírného snímku Lyonu poslal… fotografii Říma. 

SDÍLET
sinfin.digital