Sliboval hodně. Kolik toho Trump může splnit?

ČTK

Kristína Paulenková

Prostořeký politik proslul svými konkroverzními výroky na jakékoliv téma. Co ale vlastně v předvolební kampani Američanům slíbil? A bude v jeho silách splnit to?

Imigrace

Imigrace byla ústředním tématem Trumpovy kampaně. Nejdříve se nechal slyšet, že deportuje všechny ilegální přistěhovalce, což vyděsilo ekonomy. Deportace 11 milionů lidí by neprospěla ekonomice, na pracovním trhu by takový počet pracovníků chyběl. Deportace tolika lidí by byla také finančně velmi náročná.

Postupem času od tohoto bodu v tichosti ustupoval a vyjádřil svůj záměr deportovat všechny ilegální imigranty se zápisem v trestním rejstříku. Takových lidí je přibližně 168 tisíc. Trump neuvedl, podle jakého klíče by pak rozlišoval závažnost trestu. Chtěl by totiž deportovat asi 2 miliony lidí. To by znamenalo i ty, kteří dostali jen třeba pokutu za rychlou jízdu. 

V létě hovořil o zákazu vstupu lidí z "teroristických států a národů" a o "extrémně detailních prověrkách" muslimů přicházejících do Spojených států. Chtěl také zpřísnit tresty pro osoby, které zůstanou v USA po vypršení víz, a ukončit právo na získání občanství pro děti přistěhovalců narozené v USA.

Symbolem Trumpova programu se stal úmysl postavit na hranicích s Mexikem obří zeď, za kterou by ale nechal zaplatit Mexiko. To je ale chudou zemí a nedokáže řešit ani své domácí problémy. Představa, že by financovalo stavbu zdi, je tak vysoce nepravděpodobná. Pro Ameriku by výstavba zdi byla ještě dražší, než již zmíněná deportace 11 milionů ilegálních přistěhovalců.

Jak udělat Ameriku skvělou? Trump po zvolení slíbil obnovu infrastruktury

sinfin.digital