Sloužit vlasti. Šéf europarlamentu Schulz střídá bojiště, chce se utkat s Merkelovou

Lucie Bednárová

Je to jasné. Konec spekulacím. Martin Schulz už nechce vést Evropský parlament, míří do německé politiky. 

Dlouholetý předseda Evropského parlamentu, Němec Martin Schulz se otáčí k instituci zády a už nestojí o znovuzvolení. Svůj třetí mandát chce vyměnit za národní politiku, kde míří na nejvyšší mety.

O Schulzovi se mluví jako o příštím ministru zahraničí a v barvách německé sociální demokracie by se rád dostal i do Bundestagu a stal se kancléřem. „Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“ řekl. Spolkovou republiku čekají parlamentní volby příští rok.

Martin Schulz

Předsedou EP je od ledna 2012, europoslancem od roku 1994. Narodil se 20. prosince 1955 v Hehlrathu v Severním Porýní-Vestfálsku. Kromě rodné němčiny hovoří též francouzsky, anglicky, nizozemsky a italsky.

Obsazování postů v unijních institucích je totiž dlouhou řadu let předmětem zákulisních dohod mezi nejsilnějšími politickými frakcemi, tedy lidovci (EPP) a socialisty (S&D). Zástupci „Velké koalice“ se podle nich v čele europarlamentu střídají vždy po 2,5 letech. Tentokrát to ale vypadalo, že Schulz odolá a povede parlament až do dalších voleb v roce 2019. Zastánce měl i v předsedovi Evropské komise (jinak lidovci) Junckerovi.

sinfin.digital