Slovenské volby vyhrál populista Matovič, strana Čaputové neuspěla

29. 02. 2020 • 23:50

Ve slovenských parlamentních volbách s přehledem zvítězilo hnutí OLaNO Igora Matoviče, které získalo zhruba čtvrtinu hlasů. Populistický politik postavil kampaň na boji proti korupci. Dosud vládnoucí SMER Roberta Fica obdržel přes 18 procent hlasů. Fašistická strana LSNS Mariána Kotleby propadla, dosáhla na necelých osm procent hlaů.

Sme rodina získala podle dat zveřejných Statistickým úřadem přes osm procent, SaS přes šest procent a strana Za lidi bývalého slovenského prezidenta Andreje Kisky necelých šest procent hlasů. Koalice PS/ Spolu má necelých sedm procent hlasů, do Národní rady se tak nedostane. Volební účast přesáhla 65 procent oprávněných voličů.

Matovič tak bude téměř jistě sestavovat vládu. OLaNO je teprve třetí stranou, které se v historii samostatného Slovenska podařilo vyhrát parlamentní volby. Před ním to byl jen SMER a HZDS Vladimira Mečiara. Právě Matovič získal i nejvíce hlasů, následují Peter Pellegrini a Robert Fico ze SMERu.

"Označiť to za noc veľkých prekvapení je nielen banálne, ale ešte aj hrubým podcenením. No parlamentné voľby nakoniec jednoznačne vyhral Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO porazilo druhý Smer. Spolu s demokratickou opozíciou by tak mal byť schopný pohodlne vyskladať väčšinu a vládnuť. A zároveň tak nahradiť systém Smeru a Roberta Fica. Lenže voľby priniesli ešte jeden príbeh: nielen víťazstvo protikorupčného populizmu, ale aj porážku liberálov," rekapituluje situaci deník SME.

S ostatními lídry demokratických opozičních stran se budeme snažit vytvořit tu nejlepší vládu, co kdy Slovensko mělo, uvedl Matovič během svého prvního vystoupení po zveřejnění exit polls. OLaNO podle něj chtěla oslovit spícího draka, dva miliony lidí, kteří ztratili víru v politiku. Slovensko se podle jeho slov probudilo. Matovič rovněž připomněl vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Slováci si poté podle Matoviče začali uvědomovat, kdo jim vlastně vládne. Zřejmě ale podle něj zabojovali nevoliči. Naším cílem bylo, aby přišli nevoliči a rozhodli, uvedl rovněž Matovič.

"O tom, že Smer v kampani rezignoval a zmieril sa s tým, že piate víťazstvo v parlamentných voľbách si nepripíše, svedčilo správanie predstaviteľov strany v posledných týždňoch. Vynechali viaceré predvolebné diskusie a upustili od veľkolepých mítingov v krajských mestách, cez ktoré by mohli mobilizovať aspoň časť svojich voličov," analyzuje přístup dosud vládnoucí strany deník SME.

Za pozornost stojí, že výsledky se poměrně výrazně liší od exit polls, které zveřejnily slovenské televize. A to zejména v případě volební koalice prezidentky Zuzany Čaputové PS/Spolu, která se nedostala do parlamentu a zůstala velmi těsně pod sedmiprocentní hranicí, jíž musela překonat. Své poslance naopak získala strana Za lidi bývalého prezidenta Andreje Kisky, ovšem s velmi slabým výsledkem.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.