Slovenští novináři pro INFO.CZ: Vracíme se do divokých 90. let, někteří mají důvod k obavám

vkr, paw, of

26. 02. 2018 • 13:30

Vražda mladého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky v pondělí ráno otřásla celým Slovenskem. Tím spíše, že policie potvrdila, že to nebyla žádná nešťastná náhoda ale úkladná vražda, která nejspíše souvisela s Kuciakovou investigativní prací. „Vracíme se tak do doby divokých 90. let a lidé, kteří volají po spravedlnosti, se musejí bát,“ reagovala pro INFO.CZ Miroslava Kernová, šéfredaktorka webu Omediach.com. „Já osobně se nebojím, ale někteří kolegové, kteří se věnují investigativní činnosti, k tomu mají důvod,“ dodal pro redakci komentátor Roman Pataj, který píše pro Denník N.

„Novináři jsou na Slovensku běžně terčem verbálních útoků od veřejnosti i od politiků. Ti na ně útočí proto, že se tak snaží odvracet pozornost od svých vlastních kauz. Doufám, že se v případě Jána Kuciaka ukáže, že se jednalo o ojedinělý případ. Já osobně se o svoji bezpečnost nebojím, píšu komentáře, ale ve zcela jiné situaci jsou investigativní kolegové. Ti důvody k obavám mají,“ říká pro INFO.CZ Roman Pataj, komentátor respektovaného serveru Denník N

„I když měl Kuciak jen 27 let, patřil mezi nejlepší investigativní novináře na Slovensku. Upozorňoval na podvody a kauzy spojené s politikou a čelil vyhrůžkám. Je to děsivá zpráva nejen pro svobodu novinařiny na Slovensku, ale i pro celou zemi. Vracíme se do doby divokých 90. let, kdy se lidé, kteří volají po spravedlnosti, musejí bát,“ uvedla pro INFO.CZ Miroslava Kernová, šéfredaktorka webu Omediach.com. 

„Na Slovensku zabili investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyni. Psal o machinacích podnikatelů spjatých s vládní stranou SMER. Pokud vražda souvisí s prací novináře, bude to největší šílenost, do jaké se naši sousedi mohli dostat,“ reagoval na smrt mladého novináře český investigativní reportér Jaroslav Kmenta

„Jsem v šoku. Jestli se potvrdí, že to souvisí s jeho prací, je to šílené. V životě by mě nenapadlo, že se něco podobného může v roce 2018 na Slovensku stát. Násilí proti novinářům naprosto odsuzuji,“ uvedl na twitteru český premiér Andrej Babiš.

„Bez komentáře,“ řekl pro iRozhlas.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta republiky Miloše Zemana, který sám v minulosti vyzýval k likvidaci novinářů a opakovaně je očerňuje.

„Po vraždě maltské novinářky Daphne Caruany Galiziové je otřesné být svědkem další vraždy novináře, který se zabýval investigativní prací proti korupčnímu prostředí. Nepřestávejme bojovat!“ reagovala Roberta Metsolová, členka Evropského parlamentu.

„Jednoznačně odsuzujeme vraždu slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a apelujeme na úřady, aby zodpovědné osoby co nejrychleji postavili před spravedlnost,“ uvedla ve svém vyjádření organizace Novináři bez hranic.

Kuciaka a jeho partnerku někdo zastřelil v druhé polovině minulého týdne. Policejní prezident potvrdil, že to souviselo s jeho prací. Dodal, že případ policie vyšetřuje jako úkladnou vraždu, tedy dopředu naplánované zavraždění novináře. Zbraň ani podezřelého policie nemá.

Kuciak se jako reportér online portálu Aktuality.sk věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval.

Kočner nyní televizi Joj řekl, že novináři nevyhrožoval, o jeho trestním oznámení dosud nevěděl a že se s ním osobně potkal pouze na jedné tiskové konferenci. Tvrdil také, že novináři prostřednictvím e-mailů v minulosti opakovaně odpovídal na jeho dotazy.

SDÍLET