Smrtící Irma může napáchat rekordní škody. Evakuaci brzdí nedostatek benzinu, říká Češka

Adam Kotrbatý

07. 09. 2017 • 23:30

Hurikán Irma za sebou nechává zpustošené ostrovy v Karibiku i oběti. Na jeho příchod už se připravují i na Floridě. V nejjižnějším městě tohoto amerického státu, Key West, začala evakuace. Pro lidi, kteří se z místa nemohou dostat sami, přijíždí speciální autobusy. Předpovědi sice říkají, že by se Irma mohla místu těsně vyhnout, jistí si však Američané být ještě nemohou.

Přístavní město Key West ležící na stejnojmenném ostrově, který s pevninou spojuje silnice, se během posledních dnů začalo vylidňovat. Spousta lidí v obavách před hurikánem opustila nejjižnější cíp Floridy s předstihem. Cesta do bezpečí je však komplikovaná.

„Kamarádovi trvalo dvacet hodin pouze dostat se do Orlanda, což je cesta, která normálně trvá kolem osmi hodin,“ popisuje pro INFO.CZ Češka Jana Krejčířová, která se spolu s přítelem na cestu vydala také. Ve čtvrtek odpoledne už se blížila floridským hranicím.

Cestu komplikuje nedostatek benzinu

Asi největším problém je teď sehnat pohonné hmoty. Na čerpacích stanicích už často došly. Jana uspěla až u jezera Okeechobee. Podobně je to s pitnou vodou, která v samotném Key West hlavně v menších obchodech docházela.

Hurikán Irma mezitím boří rekordy. Na cestě Karibikem ho provází vítr o rychlosti až 285 kilometrů v hodině. Irma už zpustošila ostrovy Svatý Martin, Anguilla či stát Antigua a Barbuda, rozsáhlé škody zanechal i na Panenských ostrovech či na Portoriku. Bez elektřiny se tam ocitla až polovina obyvatel.

Jen na Svatém Martinu zemřelo nejmíň osm lidí a další mrtví dále přibývají. Irma je podle záznamů meteorologů nejdéle trvající cyklónou páté kategorie na světě. „Taková síla a taková životnost, to je něco nevídaného, alespoň od začátku satelitní éry před 50 lety,“ cituje agentura AFP meteorologa Météo France Etiennea Kapikiana.

Podle posledních předpovědí by Irma měla před nedělním příchodem na americkou pevninu zeslábnout. Zmíněnému Key West by se přitom mohla vyhnout úplně. Oko hurikánu totiž míří spíše na východní pobřeží. Místní to však příliš neuklidňuje.

V úvahu ale taky stále připadá katastrofický scénář, podle kterého by bouře mnoha nej mohla přinést ještě jeden rekord – mohla by napáchat rekordní škody, jen na americkém území to může podle odhadu zveřejněného agenturou AFP být 100 miliard dolarů.

Evakuace už začala

„Snažíme se sledovat nové informace, zatím říkají, že by mohl při příchodu na pevninu zeslábnout na třetí kategorii. Říkali, že ve středu budeme mít už jasno, je čtvrtek a stále nic nevíme jistě,“ vysvětluje Krejčířová.

V samotném městě, jež opustila, úřady navzdory posledním relativně optimistickým zprávám spustily evakuaci. Pro lidi, kteří se nemohou z místa dostat vlastní silou, posílají autobusy, které je svážejí na University of Florida v Gainesville. Evakuace probíhá též v části Miami a v pobřežních oblastech přilehlého okresu Miami-Dade.

Omezuje se také letecká doprava. Rušení letů se dotkne nejen cest do Evropy, ale také linek uvnitř USA. „Ve čtvrtek v šest večer místního času (o půlnoci středoevropského, pozn. redakce) odlétá z Key West poslední letadlo, pak se letiště uzavře,“ dodává Krejčířová.

Vedle desetitisíců obyvatel Floridy opustí své domovy rovněž lidé v pobřežních oblastech státu Georgia, jehož guvernér vyhlásil povinnou evakuaci některých regionů. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl od pátku uzavřít Kennedyho vesmírné středisko na Floridě, uvedla agentura AP.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou USA na zásah hurikánu Irma dobře připraveny. Pochválil také záchranáře, kteří pomáhali během hurikánu Harvey, který koncem srpna udeřil v Mexickém zálivu a v okolí Houstonu.

SDÍLET