Smutná realita. Syrské děti si kvůli válce musí hrát v podzemí

Info.cz

Všudypřítomný strach v syrských obležených městech těžce doléhá na tamní děti. Z obav o jejich život je rodiče často nepouštějí ven s přáteli ani do školy. Ze života se tak stalo čekání na další nálet. Teďale zasvitla malá naděje.

Uprostřed válečné zóny se syrské děti snaží prožívat to, co jejich vrstevníci ve svobodném světě. Kvůli nástrahám, které jsou na každém kroku, to ale donedávna bylo prakticky nemožné. Změnu přinesla až podzemní hřiště a také jeskynní školy.

„Máma mi nedovolí hrát si na ulici s ostatními dětmi, ale když se dozvěděla, že existuje podzemní hřiště, tak mě pustila, abych si tu mohl hrát,“ říká desetiletý Abdulaziz, který ztratil ve válečném konfliktu otce.

Nachází se v areálu jednoho z podzemních bludišť, které se jmenuje Land of Childhood (Krajina dětství). Propojené sklepy poskytují dětem úkryt, kde se mohou setkávat s vrstevníky a hrát si uprostřed války alespoň v relativním bezpečí.

Podzemní prostory jsou vyzdobeny obrázky populárních kreslených postaviček a vymalovány veselými barvami, aby děti dokázaly zapomenout na hrůzy venku. Podle slov sedmileté dívky se to daří: „Nebojím se tady bombardování, protože mi tatínek řekl, že jsme tu schovaní ve sklepě,“ vypráví Massa.

Ředitel humanitární organizace UNICEF vysvětluje, že podzemní prostory jsou jediným řešením, jak situaci v obležených syrských městech dětem alespoň trochu ulehčit. „Pro miliony lidských bytostí napříč Sýrií se stal život noční můrou a uprostřed té hrůzy žijí statisíce dětí v obležených městech. Děti jsou zabíjeny, některé raněny, a jsou příliš vystrašené, než aby dokázaly chodit do školy nebo si hrát s přáteli. Přežívají s minimem jídla a bez lékařské pomoci. Tohle není cesta pro život a jich skutečně umírá příliš,“ říká výkonný ředitel Anthony Lake.

sinfin.digital