Sopka na Bali hrozí bezprostřední erupcí. Tisíce lidí musely z domovů, evakuovali se i Češi

Přes 35.000 lidí už prchlo kvůli hrozbě erupce sopky Agung na indonéském turistickém ostrově Bali. Kvůli hrozivému nárůstu její seizmické aktivity označují úřady tuto hrozbu za bezprostřední a už v pátek zvýšily stupeň varování pro okolí hory Agung na nejvyšší, to znamená čtvrtý stupeň. Sopka Agung se rozbouřila po více než půl století, série jejích erupcí mezi roky 1963 a 1964 si vyžádala více než tisícovku obětí a stovky zraněných.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je více než kterákoli jiná země na světě. Agung je s výškou 3142 metrů nad mořem nejvyšší horou na Bali. Leží na východě ostrova, vzdálená přes dvě hodiny jízdy autem od známých turistických letovisek. Přesto je častým cílem návštěv skupin zahraničních turistů.

ANO volby vyhraje, ale 27 procent nezíská, věří bookmakeři. Češi už na to vsadili zhruba 15 milionů

Okolí vulkánu bylo nyní až do vzdálenosti 12 kilometrů vyhlášeno uzavřenou zónou se zakázaným přístupem. Vulkanolog Gede Suantika pracující pro indonéskou vládu označil situaci za znepokojivou. „Panují obavy, že dojde k náhlé erupci,“ citovala experta agentura DPA.

Plánujete dovolenou na Bali? Podívejte se, na co se tam můžete těšit>>>

V blízkosti sopky Agung žije celkem asi 80.000 lidí, mnozí v bídných podmínkách. Desítky tisíc z nich musely opustit své příbytky a vládou poskytnutými nákladními auty bylo převezeno do nouzových útočišť ve školách, sportovních halách ale i na otevřeném prostranství. Tam jsou jim rozdělovány potraviny a pitná voda, podle úřadu pro řešení katastrof se na akci podílí přes 10.000 pomocných pracovníků.

Špiona KLDR v zajetí mučili, ale nezlomili ho. Před smrtí má už jen jediné přání

„Cítím strach a jsem smutný, že jsem musel opustit svou vesnici. Všichni byli evakuováni,“ řekl agentuře AP jeden z vesničanů Made Suda. Domov musel opustit v noci s 25 členy své rodiny a tolika potravinami, oblečením, kuchyňským nářadím a lůžkovinami, co jen dokázali unést. Teď jsou provizorně ubytování ve sportovním středisku v Klungkungu. „Doufám, že erupce nebude příliš velká a snad nezničí mnoho domů,“ řekl další evakuovaný.

Kvůli možnému ohrožení erupcí byli v pátek a v sobotu evakuováni hosté z českého Relax Resortu ve vesnici Kubu v blízkosti vulkánu Agung do městečka Lovina v jiné části ostrova.

Propojení mezi AfD a Moskvou sílí. Krajní pravice může Rusku otevřít cestu do parlamentu

„Naši čeští kolegové vyzvedávají na resortu zbytek věcí hostů, které jsme museli odsunout mimo zonu nebezpečí. Do Loviny. Hosté v Lovině absolvovali náhradní program. Všichni berou momentální situaci reálně a sportovně,“ uvedli zástupci resortu na facebooku. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová ČTK řekla, že o Češích na ostrově nemá žádné zprávy.

Lety na mezinárodním letišti na Bali zatím nejsou omezovány a podle turistických kanceláří není zbytek ostrova zvýšenou aktivitou sopky Agung nijak postižen.

SDÍLET
sinfin.digital