Spisovatel prezidentem? Francie má nového kandidáta

Slavný francouzský romanopisec, filmový režisér a občanský aktivista Alexandre Jardin v rozhlasu ohlásil svou kandidaturu na post prezidenta Francie.

Jedenapadesátiletý Jardin založil v září hnutí Domy občanů, které má sloužit jako platforma pro dialog ve společnosti. To jej nyní vysílá do boje o Elysejský palác.

Expremiér vs. expremiér. Bude vítěz pravicovových primárek francouzským prezidentem?

Klíčovými hodnotami jsou pro něj laskavost a rozvoj občanské společnosti. „Ano, hnutí občanů bude mít svého kandidáta a budu jím já,“ řekl Jardin.

Podle serveru časopisu Le Point má jeho iniciativa přes 60 tisíc stoupenců, přičemž Domů občanů ve Francii i jinde vzniklo celkem 145.

Aby francouzská Ústavní rada v březnu uznala platnost jeho kandidatury, musí ještě Jardin nasbírat 500 podpisů od volených činitelů, tedy poslanců, starostů či krajských zastupitelů.

Jardin je nicméně outsiderem. Tradiční pravice si v primárkách za kandidáta vybrala expremiéra Françoise Fillona, který sbírá pozitivní ohlasy a který změří síly s lídryní krajní pravice Marine Le Penovou. Levice je ale v krizi. Neoblíbený prezident Hollande řekl, že se o funkci ucházet nebude, a pozornost se obrací na premiéra Vallse. Rozhodnout by se mohl v nejbližší době. Primárky socialistů se budou konat v lednu.

 

SDÍLET
sinfin.digital