Společný ministr financí celé eurozóny? Podle Merkelové je to reálné, záleželo by na pravomocích

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) si dokáže představit, že by země eurozóny měly do budoucna společného ministra financí, ten by navíc mohl mít na starost také oblast hospodářství. Merkelová to řekla na své tradiční letní tiskové konferenci. Dodala, že záleží na pravomocích, jaké by takový ministr měl. Opět se také dotkla tématu migrace a znovu kritizovala nesolidárnost některých unijních států včetně Česka při přijímání běženců.

O prohloubení eurozóny usiluje mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron, který by rád viděl i společného ministra financí. Merkelová dnes uvedla, že proti návrhu jako takovému nic nemá, musí se ale vyjasnit, co přesně by takový ministr dělal. „Dovedla bych si také představit zkombinovat ministra financí a hospodářství,“ podotkla.

Zeman označil Bosnu za příští základnu Islámského státu. Xenofobní nepravdy, odmítá to zástupce tamních muslimů

Šéfka německé vlády podpořila také návrh svého ministra financí Wolfganga Schäubleho, aby se záchranný fond eurozóny ESM přeměnil v Evropský měnový fond, tedy určitou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF). Takový krok by podle Merkelové pomohl ještě větší stabilitě eurozóny a zvýšil také její schopnost reagovat na neočekávané situace.

Na hlubší integraci eurozóny a hledání cest ke sbližování daňové politiky Německa a Francie se už v květnu dohodli Schäuble a jeho francouzský protějšek Bruno Le Maire.

Terorismus porazíme, když se stane součástí našeho života, říká chirurg Lékařů bez hranic Šebek

Merkelová se také vrátila k tématu migrace. Poté, co o víkendu prohlásila, že nelituje svých mnohdy kritizovaných rozhodnutí z roku 2015 a že by je zopakovala, dnes znovu kritizovala unijní země, které se brání přijímání běženců. Nesolidárnost podle ní může mít závažné důsledky. Vyslovila se také pro reformu dublinského systému, který upravuje mechanismus vyřizování žádostí o azyl v rámci Evropské unie.

SDÍLET
sinfin.digital