Srazila Clintonové vaz FBI?

Stoupenci Hillary Clintonové se jen těžko srovnávají s její porážkou. Velká část z nich ji dává za vinu FBI, která krátce před volbami oznámila, že bude vyšetřovat novou várku jejích e-mailů z doby, kdy vedla americkou diplomacii. 

Přestože ještě před samotným hlasováním agentura oznámila, že demokratickou kandidátku stíhat nebude, část voličů mohla znovu otevřená aféra ovlivnit. Na adresu šéfa FBI Jamese Comeyho tak z demokratického tábora zaznívá tvrdá kritika. Jako muže, který možná rozhodl volby, ho vnímá i řada politických komentátorů.

„Comey by měl být obžalovaný za ovlivňování voleb."

„Ptal jsem se demokratického stratéga, který má ke Clintonové blízko, co se děje. Odpověděl: 'Jedním slovem: Comey,' "napsal na svém Twitteru Chris Cillizza z The Washington Post.

„Pokud Trump vyhraje, předpokládám, že bude dlužit 'velký dík' Jimu Comeymu," reagoval podobně komentátor New York Times Nicholas Kristof.  

Propad v průzkumech

Server Politico upozorňuje na to, že částečné důkazy o vlivu Comeyho kroků na výsledek voleb, existují. Před jeho oznámením, že se agentura bude zabývat komunikací nalezenou na počítači Anthony Weinera, Clintonové analytický server FiveThirtyEight předpovídal šanci na výhru 81 procent. Po 28. říjnu už jen 65. 

„Comey by měl být obžalovaný za ovlivňování voleb," napsala na svém facebookovém účtu komentátorka Huffington Post Anna Brenoffová. „Třetina voličů hlasovala během devíti dnů mezi tím, kdy oznámil její vyšetřování a kdy řekl 'nic se neděje.' "

Demokratka Nancy Pelosiová pak novinářům ještě před vyhlášením voleb řekla, že dopis, který Comey do Kongresu poslala zafungoval jako „Molotovův koktejl" vhozený do Clintonové kampaně.

 

Budoucnost FBI

Minimálně v prvních dnech tak bude James Comey, ať už právem, nebo ne, sloužit jako obětní beránek. On sám zatím na kritiku nijak nereagoval. Otázkou teď zůstává, jaká bude jeho pozice po volbách. Comey je momentálně v necelé třetině svého desetiletého mandátu. Podporu Donalda Trumpa ale úplně jistou nemá. Vítěz voleb Comeyho v průběhu kampaně střídavě chválil a zatracoval. Několikrát navíc zpochybil jeho motivy a úsudek. 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital