Staré pořádky nebo revoluce? Rakušané rozhodují o prezidentovi

Info.cz

Opakované druhé kolo prezidentské volby poutá mimořádnou pozornost. Proti sobě stojí Alexander Van der Bellen – nezávislý kandidát, který má blízko k Zeleným – a Norbert Hofer, kandidát Svobodné strany Rakouska, kterého provází nálepka „populista“. Síly jsou mimořádně vyrovnané. Volba přitom do velké míry určí budoucnost země, jakkoli je funkce prezidenta spíše ceremoniální.

Hmatatelné napětí, ale i únava. Alpská země žije už skoro rok v permanentní kampani a mnoho lidí už je politikou otrávených. Teď na nich závisí, jestli si země udrží tradiční tvář, nebo se vydá vstříc radikálním změnám, po kterých volá populista Hofer, muž jedoucí na vlně „anti-systémových“ stran slibujících konec starých a prý přežitých pořádků, který je po vítězství Donalda Trumpa v USA o to sebevědomější. 

Zdlouhavá bitva o Hofburg. Komentář Igora Záruby

Volební místnosti se (až na výjimky) otevřely v sedm hodin ráno a rozhodnout může přes šest a čtvrt milionu voličů. Oficiální výsledky se dozvědí nejspíš až v úterý. Úřady po předchozím fiasku nechtějí nechat nic náhodě, a budou dělat vše pro to, aby sledovaná volba byla nezpochybnitelná.

Hlasovací lístek

První odhady budou tradičně známé krátce po uzavření místností, stejně jako v květnu ale bude nutné počkat i na hlasy zaslané poštou – v prvním termínu voleb právě ony rozhodly o mimořádně těsném vítězství Alexandera Van der Bellena, než soud výsledky kvůli pochybnostem zrušil a nařídil druhé kolo volby opakovat.

Šťastné a volební. Emoce před prezidentským kláním v exkluzivní reportáži INFO.CZ

Podle průzkumů veřejného mínění se dá čekat, že účast bude nižší než v květnu, kdy se druhého kola voleb zúčastnilo téměř 73 procent voličů.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital