Starosta Aleppa na summitu EU: Situaci ve městě nelze popsat slovy

„Situace lidí v Aleppu nejde popsat slovy a jde za rámec lidské představivosti,“ řekl podle diplomatických zdrojů starosta východní části Allepa Brítá Hádží Hasan, který odpoledne vystoupil na summitu evropských prezidentů a premiérů v Bruselu. Na schůzku lídrů ho pozval francouzský prezident Francois Hollande. 

V syrském Aleppu začala evakuace civilistů, kteří tam po útocích syrské armády za podpory Moskvy zůstali ve změti sutin a prachu. Operace běží pod taktovkou Ruska, které slíbilo, že zaručí její klidný chod. Podle informací agentur z města vyjel konvoj autobusů a sanitek, který odvážel zraněné. Starosta Aleppa lídrům EU podle zdrojů INFO.cz popsal, že během této operace bylo zraněno několik lidí včetně osob ze záchranného týmu na straně íránských a iráckých milic.

Ve městě nefungují nemocnice, chybí potraviny a zranění lidé leží podle starosty přímo na ulici. Mrtvé nikdo nepohřbívá. Celkovou situaci v Sýrii označil starosta za „krveprolití“.

Dílo zkázy. Takto se roky bojů podepsaly na tváři Aleppa

Hádží Hasan politiky podle zdrojů INFO.CZ vyzval, aby na místo vyslali pozorovatele, kteří by zabezpečili humanitární koridory. Starosta kritizoval mezinárodní společenství včetně Rady bezpečnosti OSN za to, že je pasivní a nečiní nic pro záchranu obyvatel Aleppa a k zastavení údajné ruské agrese. Rada bezpečnosti podle něj selhala, když nezvládla i kvůli ruskému vetu včas evakuovat obyvatelstvo.

Situace v Sýrii je jedním z hlavních témat Evropské rady, která právě probíhá v Bruselu. Pro EU je podle vyjádření jejích lídrů nyní nejdůležitější ochrana civilistů v Allepu, jejich evakuace a dodávky humanitární pomoci pro ty, kteří ve městě zůstanou. Dá se očekávat, že výstupem dnešního summitu bude slovní odsouzení masakrů a výzva k ukončení bojů.

Českou republiku na dnešním jednání zastupuje premiér Bohuslav Sobotka. „Musíme pokračovat v tlaku na Asada a Rusko tak, aby nebylo postiženo civilní obyvatelstvo,“ řekl novinářům před odletem na summit.

SDÍLET
sinfin.digital