Stíhaný katalánský expremiér chce znovu kandidovat. Počítá, že zůstane „ukrytý“ v Bruselu

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont chce kandidovat v předčasných volbách do regionálního parlamentu, které španělská vláda vypsala na 21. prosince. Obviněný politik pobývající od začátku týdne v Bruselu to řekl v dnešním rozhovoru s belgickou televizí RTBF. Mluvčí španělské vlády předtím uvedl, že obvinění katalánští politici mohou kandidovat, dokud nebudou odsouzeni.

"Jsem připraven kandidovat, klidně i ze zahraničí," prohlásil politik, na něhož požaduje španělská prokuratura vydat evropský zatykač, neboť jej chce dostat před soud v Madridu kvůli obviněním ze vzpoury. Puigdemont dodal, že volební kampaň je možné vést odkudkoli.

Problém jménem Katalánsko: Uvěznění exministrů situaci ještě zkomplikuje, míní komentátoři

Separatistické strany po čtvrtečním uvěznění osmi bývalých členů katalánské vlády kritizovaly španělskou justici, že se pod vlivem centrální vlády pokouší ovlivnit výsledek voleb, které mají podle představ Madridu pomoci vyřešit ústavní krizi v zemi.

Mluvčí španělské vlády a ministr školství Íňigo Méndez dnes novinářům na dotaz na možnost kandidatury obviněných politiků řekl, že "dokud neexistuje jasný rozsudek, mohou všichni kandidovat".

SDÍLET
sinfin.digital