Sto tisíc do kapsy teroristům. Soud rozhodl o vině sponzora bruselských atentátníků

Londýnský soud rozkryl jednu z kapitol teroristických útoků v Bruselu a v Paříži. Potrestal muže, který přispěl stotisícovou sumou jednomu z atentátníků z letiště Zaventem.

Tři tisíce liber. To je bezpochyby částka, za kterou se dá užít mnoho zábavy. A která také člověka může dostat do pořádných problémů, pokud skončí v kapse teroristy, jenž je pevně spojený s útoky, které otřásly Západem.

Mohamed Abrini

Belgičan marockého původu je „mužem v klobouku“, kterého zachytily kamery na bruselském letišti Zaventem v doprovodu dvou teroristů, kteří se na místě později odpálili. Dvojitá exploze 22. března zabila 32 lidí, dalších 270 zranila. Abrini je spojován také s loňskými útoky v Paříži, kdy zemřelo 130 lidí. (Zdroj: ČTK)

Zakarija Boufassil se podle deníku The Independent přiznal. Sumu předal Mohamedu Abrinimu, extremistovi, který vešel ve známost jako „muž v klobouku“ zachycený na snímcích průmyslové kamery na bruselském letišti těsně před útoky v belgické metropoli.

Boufassil se brání, že nevěděl, na co peníze jdou. Dvanáctičlenná porota ho uznala vinným z podílu na terorismu. O trestu, který Boufassil a jeho spoluobžalovaný dostanou, soud rozhodne v pondělí 12. prosince. Oběma hrozí až doživotní vězení.

Mohamed Abrini je spolu s dalšími lidmi zadrženými v souvislosti s atentáty v Belgii ve vazbě. Země sice schválila jeho vydání do Francie, k tomu ale nedojde, dokud nebudou došetřeny útoky na Zaventemu, kde je Abrini jedním z hlavních podezřelých.

Osm lidí podezřelých z financování teroristické organizace Islámský stát (IS) a z verbování nových bojovníků do konfliktu v Sýrii dnes zadržela belgická policie. Informoval o tom list La Libre. Při devíti domovních prohlídkách nenalezli ale policisté žádné zbraně ani výbušniny.
SDÍLET
sinfin.digital