Stovky protestů. Trumpovo protiimigrační opatření otřásá Amerikou i celým světem

29. 01. 2017 • 12:58

Po celých Spojených státech dnes proběhnou protesty proti exekutivnímu příkazu Donalda Trumpa, kterým zastavil uprchlický program a znemožnil vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí. Soud sice prozatím pozastavil platnost druhého z nich, v nejistotě žijí ale nyní tisíce lidí.

Donald Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků. Až do odvolání pak zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů. „V příštích letech budeme žádosti o vstup do USA velmi přísně lustrovat,“ řekl Trump.

Po celé Americe se dnes očekávají stovky protestů. CNN upozornila na to, že omezení se týkají například stovek studentů ze zemí, jejichž občanům Trump zamezil ve vstupu.

Problém mají i aerolinky, a to nejen proto, že musejí řešit problém s cestujícími ze sedmi zemí, které ocitly na černé listině, ale i proto, že z těchto zemí pochází i mnozí členové posádky.

Britská premiérka Theresa Mayová, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, už v sobotu uvedla, že s "tímto přístupem" nesouhlasí. Velká Británie by podobné opatření tímto způsobem nerealizovala.

Mayová podle agentury Reuters nejprve novinářům pouze odpovídala, že je věcí Spojených států, jakou uplatňují imigrační politiku. Po kritice opozice i vládních poslanců ale později její mluvčí vydal ostřejší prohlášení, v němž dodal, že Londýn s Trumpovým krokem nesouhlasí a sám se k němu nechystá. "Tento nový exekuční příkaz nyní zkoumáme, abychom zjistili, co znamená a jaké bude mít právní důsledky, zvlášť pro občany Spojeného království," dodal.

Britský list The Daily Telegraph v této souvislosti poznamenal, že dočasný zákaz vstupu na území USA se týká desítek tisíc Britů, kteří mají zároveň občanství některého z dotčených států – tedy Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Kanadský premiér Justin Trudeau v sobotu na twitteru napsal, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání. "V rozmanitosti je naše síla," dodal. O kanadské imigrační politice chce s Trumpem hovořit, až se spolu setkají, řekla agentuře AP jeho mluvčí.

Znepokojení nad Trumpovým krokem vyjádřily už v sobotu Francie a Německo. "Přijímaní běženců prchajících před válkou a pronásledováním je součástí našich povinností," uvedl v Paříži francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault po schůzce se svým novým německým protějškem Sigmarem Gabrielem.

Německá kancléřka Angela Merkelová považuje migrační výnos nového amerického prezidenta Donalda Trumpa za špatný, uvedl podle webu magazínu Der Spiegel její mluvčí Steffen Seibert. "Je přesvědčena, že ani nezbytný, rozhodující boj proti terorismu neospravedlňuje obecnou podezíravost vůči lidem z konkrétního prostředí nebo konkrétního vyznání," dodal Seibert.

Ministr zahraničí Indonésie, nejlidnatější muslimské země, které se ale výnos netýká, uvedl, že rozhodnutí americké administrativy lituje.

Indonéský ministr zahraničí Retno Marsudi řekl, že Trumpova rozhodnutí "hluboce lituje". Jeho země má se Spojenými státy blízké vztahy. Mnoho Indonésanů si podle Reuters vážilo Trumpova předchůdce Baracka Obamy, který strávil část svého dětství v Jakartě.

Dva vysoce postavení iráčtí poslanci dnes pod podmínkou anonymity Reuters řekli, že Bagdád plánuje lobbovat u americké administrativy s cílem zmírnit dopady imigračního výnosu na irácké občany, aby mohla být zachována spolupráce obou zemí v boji proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS). Zahraniční výbor iráckého parlamentu vládu vyzval, aby přijala reciproční opatření.

Irácká šíitská milice dnes vyzvala k tomu, aby vláda v odvetě zakázala americkým občanům vstup do země a Američany, kteří tam už jsou, vyhostila. Milice, která je složená z různých šíitských polovojenských skupin, absolvovala výcvik pro boj s IS v Íránu a irácká vláda ji oficiálně uznává.

Írán v sobotu oznámil, že znemožní občanům USA vstup do země v odvetu za americké opatření s výjimkou osob, které už mají íránská víza.

Představitelé šíitských povstalců v Jemenu dnes Trumpův krok označili za protizákonný. Rebelové kontrolují sever Jemenu, včetně metropole Saná a největšího mezinárodního letiště v zemi.

Český prezident Miloš Zeman v sobotu Trumpova opatření uvítal.