Strategie pro brexit? Vlk se nažere a koza zůstane celá

Britská média oblétla fotografie poznámek z vládních jednání o brexitu. Patřit by měly místopředsedovi konzervativců Marku Fieldovi a zachytily je kamery televizních štábů. Píše se v nich, že by se Británie měla při nadcházejících jednáních s EU snažit, „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. V dokumentu je také varování, že „nejtěžší to nepochybně bude s Francouzi“. Britská vláda se od těchto poznámek distancovala.

„Jaká je strategie? Vlk se nažere a koza zůstane celá,“ bylo mimo jiné na papíru, který si z jednání v Downing Street nesl místopředseda konzervativců Mark Field. Tato slova odkazují podle zpravodajského serveru BBC News na pověstnou frázi britského ministra zahraničí Borise Johnsona, která vyjadřuje očekávání, že si Londýn udrží přístup na jednotný evropský trh a zároveň omezí volný pohyb osob.

V poznámkách se podle BBC nicméně uvádí, že „je nepravděpodobné, že nám bude jednotný trh nabídnut“.

Jak uvedl komentátor BBC, poznámky odpovídají takzvanému tvrdému brexitu, který předpokládá odchod Británie i z jednotného trhu, uzavření dohod pro konkrétní sektory a definitivní ukončení procesu vystoupení Británie z EU během dvou let bez jakýchkoli přechodných dohod, které by mohly zmírnit dopad změn.

Nebude to pád z útesu. Mayová mluví o přechodné dohodě s EU

„Přechodné (dohody) - silně proti nim. Musíme dovést jednání do konce,“ píše se v poznámkách. Dohoda týkající se výroby „bude poměrně nekomplikovaná“, ta ohledně služeb ale bude „složitější“, konstatuje se rovněž v textu.

Zápisky obsahují také varování, že vyjednávání bude „nepochybně nejtěžší s Francouzi“ a že „tým vyjednávačů (EU) je velmi francouzský“. Hlavní vyjednávač Evropské komise pro brexit je Francouz Michel Barnier.

„Tyto soukromé poznámky nepatří žádnému vládnímu činiteli ani speciálnímu poradci,“ prohlásil mluvčí vlády. „Neodrážejí vládní stanovisko ve vztahu k jednáním o brexitu,“ dodal.

Ministr pro podnikání a energetiku Greg Clark řekl, že mu obsah poznámek není povědomý. „Zaujalo mě to a pobavilo, protože to neodráží žádný z rozhovorů, kterého jsem se v Downing Street účastnil,“ řekl BBC Clark. Na otázku, zda má vláda v plánu postupovat při jednání tak, „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“, odpověděl, že „by to bylo hezké, ale (vládní) politika to není“.

Premiérka Mayová slíbila, že do konce března zahájí oficiální rozhovory o vystoupení Británie z Evropské unie, které si britští voliči odhlasovali v červnovém referendu. Zatím se ale nevyjádřila k tomu, čeho se bude Londýn snažit při dvouletých rozhovorech pro Británii dosáhnout.

SDÍLET
sinfin.digital