Střední škola pobouřila svět. Studenti se převlékli za nacisty

Ještě do minulého týdne střední školu ve městě Sin-ču na Tchaj-wanu nikdo neznal. Soukromé zařízení bylo relativně neznámé, ale během jediného víkendu se dostalo do hledáčku světových médií.

V pátek 23. prosince škola uspořádala průvod, ve kterém se studenti producírovali v nacistických uniformách, s prapory se svastikou a lepenkovými tanky, jak upozornila místní média. Podle učitelů měla skupina studentů během přehlídky připomenout nějakou historickou osobnost podle vlastního uvážení. Po dvoukolovém rozhodování padla volba na Adolfa Hitlera. 

Fotky, na kterých studenti pochodují se zdviženou pravicí, se rychle rozšířily po sociálních sítích. Podle slov některých účastníků studenti popustili uzdu fantazii, aniž by je napadlo, že je Hitler zodpovědný za smrt milionů nevinných lidí.

Číňané chrastí zbraněmi. Vyhrožují, že kvůli Trumpovi vtrhnou na Tchaj-wan

Jiní vypověděli, že si vybrali Hitlera, protože své školní uniformy mohli snadno přeměnit na uniformy nacistů. Izraelská ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-Peji označila přehlídku za šokující a odsouzeníhodnou a tchaj-wanský ministr školství se za ni omluvil.

„Udělali jsme chybu,“ litoval události ředitel školy Čcheng Hsiao-ming, který po incidentu rezignoval. „Omlouvám se obětem i veřejnosti,“ řekl.

Podle odborníků problém vězí v tom, že v asijské kultuře nemá nacismus stejně silný negativní obraz jako v Evropě. V Asii je druhá světová válka spojována spíše s imperiálním Japonskem než s hrůzami nacismu.

SDÍLET
sinfin.digital