Tajné nahrávky v zemích bývalého SSSR: Jak pomocí nich KGB vydírala prominenty a kde fungují dodnes?

Nemusí nutně jít jen o Rusko – kompromitující snímky hotelových hostů se pořizovaly ve všech zemích bývalého Sovětského svazu. Zatímco některé státy po pádu komunismu od podobných praktik upustily, v Ruské federaci se nahrávky tohoto typu v boji s opozicí vyskytují dodnes.

Slavný hotel někdejšího řetězce Intourist v Moskvě kousek od Kremlu byl vyhlášený i díky svému personálu. Od recepčního, přes poslíčka až po prostitutky, na které zde bylo možné narazit, všichni byli spolupracovníky KGB.

Nátlaku čelili nejen nepohodlné zahraniční návštěvy z řad politiků, ale také například byznysmeni nebo novináři. Jednou z prvních obětí se stal v roce 1957 americký redaktor Joseph Alsop, jehož se pokusila tajná policie vydírat fotkami, které jej zachycovaly při sexu s mužem. Novinář vše nahlásil americké ambasádě a rychle Moskvu opustil.

Na vydírání vzpomíná i řada finských podnikatelů, jak informuje deník New York Times. „Pokud politik nebo obchodník věděl, že KGB disponuje jeho lechtivými záběry, které může kdykoliv zveřejnit nebo je zaslat jeho manželce, byl snadno manipulovatelný. Všichni se vrátili domů a tvrdili, že je Sovětský svaz skvělý a Finsko by s ním mělo víc obchodovat,“ říká Fin Peep Ehasalu, který přestavěl část svého hotelu v estonském Tallinnu na muzeum špionážních technik Sovětského svazu.

Kdo je autorem kompromitujících materiálů na Donalda Trumpa?

Špehování hotelových hostů z kategorie veřejně činných osobností ale zdaleka neskončilo s pádem Železné opony. V Rusku se vydírání ve velkých poměrech rozjelo v devadesátých letech za vlády Borise Jelcina. Tajné službě FSB v době tehdejších skandálů po dva roky velel také současný prezident Vladimir Putin.

Známý je případ generálního státního zástupce Jurije Skuratova, který byl vyhlášený nekompromisním bojem za spravedlnost, v rámci něhož se dostal do konfliktu s lidmi blízkými Jelcinovi. V únoru 1999 jej informoval na schůzce šéf prezidentova protokolu Nikolaj Borďuša, že se mu náhodou na stole objevila videokazeta, kde je zachycen státní zástupce při hrátkách hned s dvěma ženami.

Skuratovovi bylo doporučeno odstoupit, dokud je čas. V březnu pak video odvysílaly ruské televizní stanice. Generálního státního zástupce na to telefonicky upozornil v denním předstihu právě tehdejší šéf rozvědky Putin.

Donalda Trumpa se snaží vydírat i Taliban.

„Média už o té nahrávce vědí… Bohužel se to prozradilo, Juriji Iljiriči… Říká se, že na mě mají také takovou kazetu,“ vzpomínal státní zástupce ve svých pozdějších pamětech na slova, která slyšel od Vladimira Putina. Německý deník Die Welt dále přináší Skuratovovo tvrzení, že to byl způsob, jak mu naznačily politické špičky, že má odejít – čím dříve, tím lépe.

V poslední době se s použitím kompromitujících materiálů setkal i ruský opoziční politik Michail Kasjanov. Se začátkem předvolební kampaně v září loňského roku se v Rusku objevilo video, které vůdce strany Parnas zachycuje při sexu s aktivistkou Natalií Pelevinovou. Ačkoliv nešlo prokázat, zda se jedná o skutečné záběry, stačilo to, aby materiál poškodil politikovu pověst.

SDÍLET
sinfin.digital