Tak porazily jsme Islámský stát, nebo ne? Velmoci se neshodnou, Trump našel zastání u Putina

HalfPageAd-1

ČTK, lup

20. 12. 2018 • 14:07

Včera zveřejněné rozhodnutí Donalda Trumpa stáhnout americké vojáky ze Sýrie a mimochodem tak nechat spojenecké Kurdy napospas Turecku a syrské armádě vyvolalo reakce. Trump to zdůvodnil tím, že samozvaný Islámský stát byl poražen. Pozoruhodné ale je, že se velmoci neshodnou ani na tak elementární věci. Je faktem, že teroristická organizace je dnes jen stínem své někdejší kondice, ale například podle Velké Británie a Francie stále není poražena. S Trumpovou interpretací naopak souhlasí ruský prezident Vladimir Putin.

Mobile-rectangle-3

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na twitteru uvedla, že Islámský stát byl v Sýrii oslaben, ale stále tam přítomen je. "Islámský stát je oslaben jako nikdy. Nebyl ale vymýcen, ani jeho kořeny. Je třeba jeho poslední zbytky definitivně vojensky porazit," uvedla. Francouzská armáda proto na bojišti zůstane. Podle Londýna nebyl Islámský stát zdaleka poražen. Arabsko-syrská koalice (SDF), kterou v Sýrii USA dosud podporovaly, se domnívá, že odchodem Američanů vznikne na východě vakuum, kterého IS využije. 

Francouzští diplomaté sdělili, že oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení amerických vojáků Paříž zaskočilo. "Ukazuje to, že můžeme mít odlišné priority a že musíme spoléhat především na sebe," prohlásila Loiseauová. Podle diplomatů s Trumpem ve středu telefonicky hovořil francouzský prezident Emmanuel Macron. Trump stažení oznámil už v dubnu, ale Macron ho tehdy přesvědčil, aby USA v Sýrii zůstaly. Upozornil na hrozbu, kterou pro region představuje Írán, jenž v Sýrii rovněž působí.

Francouzská armáda působila v mezinárodní koalici, jíž velely Spojené státy. Má tam vojenská letadla, která využívají základnu v Jordánsku. Koalice má rovněž dělostřelectvo na irácko-syrské hranici a pomáhá arabsko-kurdským jednotkám v boji proti IS. Zatímco USA přiznaly, že v Sýrii působí asi 2000 jejich vojáků, Francie přítomnost svých vojáků v Sýrii nikdy nepotvrdila.

Středeční Trumpovo rozhodnutí o stažení ze Sýrie šokovalo i některé americké zákonodárce a spojence. Několik hodin před Trumpovým vyjádřením oznámila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, že přítomnost amerických vojáků v Sýrii vytváří nebezpečnou překážku diplomacii. "Nelegální přítomnost USA v Sýrii je nebezpečnou překážkou na cestě k dohodě," řekla.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí uvedl, že IS v Sýrii zdaleka není poražen. "Mezinárodní koalice učinila v boji proti Islámskému státu ohromný pokrok. Zbývá ale ještě mnohé udělat a nesmíme přestat pouštět ze zřetele hrozbu, jakou IS představuje. I když IS ztratil území, stále je hrozbou," uvedl mluvčí ministerstva.

Premiérka Theresa Mayová řekla, že Londýn s Trumpovou administrativou o případném stažení amerických sil ze Sýrie vyjednával. Na dotaz, zda byl Londýn o rozhodnutí informován s předstihem, odpověděla: "Jednali jsem o tom s našimi americkým partnery několik dní."

Ruský prezident na dnešní tiskové konferenci řekl, že neví, co přesně ohlášení stažení USA ze Sýrie znamená. Žádné známky odchodu Američanů prý zatím nejsou patrné. Putin také připomněl, že USA v minulosti ohlásily několikrát svůj odchod z Afghánistánu, ale jsou tam stále. S tvrzením, že IS je poražen ale v zásadě souhlasí.

Podle SDF dal Trump Islámskému státu šanci se přeskupit. "Bude to mít negativní dopad na protiteroristickou kampaň. V oblasti vznikne politické a vojenské vakuum a tamní lidé se ocitnou v kleštích mezi znepřátelenými stranami," uvedla SDF v prohlášení. Podle ní se na východě Sýrie rozpoutá boj.

SDF na Trumpvo rozhodnutí hledí jako na zradu spojence. Kurdské vedení a velitelé jednali v noci o tom, jak reagovat. Podle agentury AP zvažovali, že SDF propustí několik tisíc bojovníků IS a jejich příbuzných rozdílných národností, kteří jsou nyní v táborech a věznicích SDF. "Když se Američané stáhnou a nechají nás napospas Turkům nebo syrskému režimu, skončíme jako Kurdové v iráckém Kurdistánu v roce 1991 - budou miliony uprchlíků a masakry. Naši přítomnost tady nestrpí syrská vláda, Írán ani Turecko," sdělil kurdský komentátor Arin Šajchmus.

Turecko americké rozhodnutí chápe jako uvolnění oblasti východně od Eufratu od amerických jednotek.

Jde o oblast u turecké hranice a Ankara si nepřeje, aby v ní působily syrské kurdské milice, jež USA podporovaly. "Teď máme před sebou (pohraniční město) Manbidž a oblast východně od Eufratu," řekl dnes turecký ministr obrany Hulusi Akar. Prohlásil, že kurdští bojovníci se zakopávají v tunelech v této oblasti, ale že v nich budou pohřbeni. "Mohou kopat tunely a zákopy, když chtějí, mohou se přesunout do podzemí, ale až přijde čas, všichni v nich budou pohřbeni," řekl Akar. Turecko na syrské kurdské milice pohlíží stejně jako na tureckou Stranu kurdských pracujících a její bojovníky - považuje je za teroristy.

SDÍLET

Billboard-bottom-1