Takto vypadá portugalské peklo: Požáry nepřežilo 60 lidí, mnozí uhořeli v autech

ČTK, lup

18. 06. 2017 • 09:12

Na nejméně 62 stoupl počet obětí lesního požáru v Portugalsku. Informovala o tom BBC. Počty mrtvých rychle narůstají a stále zřejmě nejsou definitivní. „Čelíme strašné tragédii,“ řekl premiér António Costa.

Většina obětí podle státního tajemníka na ministerstvu vnitra Jorgeho Gomese uhořela ve svých autech, uvízlých v ohnivé pasti na silnici mezi Figueiro dos Vinhos a Castanheira de Pêra v regionu Leiria v centrální části Portugalska. Asi dvě desítky raněných, včetně šesti hasičů, byly hospitalizovány.

Požár vypukl z dosud nezjištěných příčin v sobotu odpoledne v oblasti u města Pedrogâo Grande, ležícího asi 200 kilometrů na severovýchod od Lisabonu. Tam bylo do boje s plameny v noci na dnešek nasazeno skoro 600 hasičů se 160 vozidly.

Zpravodajský server BBC s odkazem na portugalská média informoval, že i přes množství nasazených hasičů a dvou protipožárních letounů se oheň prozatím nepodařilo dostat pod kontrolu.

Podle deníku Correio da Manhã se šíří zprávy o několika vesnicích s vyhořelými domy. Varoval dále, že do mnoha oblastí zasažených ohněm se ještě pomoc ze strany státu nedostala, a počet obětí se tudíž může zvýšit.

V Portugalsku nyní vládne vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi se přes noc rozhořelo na šest desítek lesních požárů, proti nimž je nasazeno celkem 1700 hasičů. Příčina ničivého požáru v centrální části není známá, místní obyvatelé oheň připisují suchu.

České ministerstvo zahraničí nemá zatím podle mluvčí Michaely Lagronové informace, že by se v oblasti požárů pohybovali Češi. Prostřednictvím aplikace DROZD ale kontaktovalo české občany, kteří se v této aplikaci registrovali. Ministerstvo ji používá k tomu, aby informovalo Čechy v zahraničí v případě mimořádných situací. Podle Lagronové je v systému pro oblast Portugalska evidováno 49 lidí.

„Je to oblast, kam příliš nejezdí zahraniční turisté, přesto ale upozorňujeme, že by teď lidé do této části Portugalska neměli jezdit,“ uvedla mluvčí k požárům v centrální části země. Podrobnější údaje zatím podle ní nemají ani místní portugalské úřady.

SDÍLET