Tato cesta vzbudí pozdvižení. Trump do Bílého domu pozval kontroverzního prezidenta Filipín

Info.cz

Rodrigo Duterte se od svého zvolení profiluje jako jeden z nejkontroverznějších světových vládců a skandální výroky pronáší takřka denně. O jeho pozvání podle agentury Reuters informovalo jeho okolí.

Bílý dům příští rok zažije velmi sledovanou schůzku. Se stávající administrativou by Rodrigo Duterte hledal společnou řeč jen těžko. Prezidenta Obamu v minulosti častoval mimořádně vulgárními nadávkami a jejich chystaná separátní schůzka nakonec byla zrušena.

S příchodem Donalda Trumpa se ale situace výrazně mění a návštěvě – zdá se – nic nestojí v cestě. Jak poznamenal jeden z uživatelů sociální sítě Twitter, oba by spolu mohli „souhlasit, jak je den dlouhý“. Narážka na jistou „názorovou pružnost“ je vcelku na místě. Jestli oba prezidenty něco spojuje, je to právě to, že se vymykají zažitým představám a pro slovo, které vyvolá poprask, nejdou daleko.

Duterte v poslední době nešetřil kritikou na adresu USA a Evropy. „V minulosti jsem se ztotožňoval se západním světem. Ale v poslední době vidím, jak západní národy šikanují malé země, a nejenom to, jsou pokrytecké,“ prohlásil. Trump naopak západní (a především americké) hodnoty staví nadevše. Jejich povídání nemusí být vůbec hladké.

Na stole je navíc citlivé téma Jihočínského moře, kde si sporné území nárokuje hned několik států. Trump během prezidentské kampaně o Jihočínském moři mluvil jen zřídka, pro USA jde ale o strategickou oblast. Pozvání Duterteho do Bílého domu je možné vnímat jako snahu naklonit si partnera, kterého v poslední době přetahují Čína a Rusko.

sinfin.digital