Teror v Istanbulu. Muž převlečený za Santa Clause zastřelil ve vyhlášeném nočním klubu nejméně 39 lidí, 70 dalších zranil

Nový rok začal masakrem. Do populárního nočního klubu Reina v Istanbulu vnikl střelec s automatickou zbraní, podle dostupných informací byl převlečený za Santa Clause. Mezi čtyřmi desítkami obětí je nejméně 16 cizinců, řada lidí má vážná zranění. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil, ani se nepodařilo dopadnout útočníka. Ve vyhlášeném podniku slavilo Nový rok několik stovek lidí. 

Bezpečnostní složky dostaly informaci o incidentu asi ve čtvrt na dvě místního času. Podle CNN začal útočník pálit z automatické střelné zbraně a následně se zabarikádoval uvnitř. Původní informace hovořily o dvou útočnících, zřejmě šlo ale jen o jednoho.

Trvalo to sotva hodinu. Turecko rychle zažilo první útok roku, projděte si i předchozí případy

Istanbulský guvernér Vasip Sahin uvedl, že mezi oběťmi teroristického útoku jsou i cizinci. Útočník podle něj křičel "Alláh je veliký". "Terorista brutálně a barbarsky střílel do nevinných lidí, kteří v klubu slavili Nový rok a bavili se," uvedl. 

Někteří návštěvníci podniku se před střelbou zachránili skokem do Bosporské úžiny, na jejímž břehu Reina je. Střelec se zabarikádoval uvnitř klubu a pak za nejasných okolností nejspíš unikl. Úřady na případ uvalily informační embargo.

Ke klubu okamžitě zamířilo množství policistů a záchranářů. V turecké metropoli platí podobně jako v dalších velkých evropských městech zvýšená bezpečnostní opatření kvůli obavám z terorismu.

„Chováme se jako ve středověku.“ Jaké jsou v tisku arabské komentáře k syrské válce?

Reina je vyhlášený klub, nalézá se na evropské straně Istanbulu. Jen o pár stovek dál se na břehu Bosporu odehrávaly oficiální silvestrovské oslavy, poznamenala agentura AFP. Dodala, že před třemi týdny si atentát, ke kterému se přihlásilo radikální kurdské uskupení, vyžádal v Istanbulu 44 mrtvých.

Stanice BBC připomněla, že v Istanbulu byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli nebezpečí teroristických útoků a nad bezpečím mělo bdít na 17 000 policistů.

SDÍLET
sinfin.digital