Teror v Katalánsku: Útočníci zřejmě chystali i bombový útok

ČTK, raz

18. 08. 2017 • 17:23

Den po nejkrvavějším teroristickém útoku ve Španělsku pátrá policie po jeho pachatelích. Podle policie je řidičem dodávky patrně sedmnáctiletý Maročan Moussa Oukabir, který v minulosti psal o přání „zabíjet bezvěrce". Policisté v noci zastřelili pět útočníků, kteří ve městě Cambrils nedaleko katalánské metropole najížděli do lidí a zabili jednu ženu. Obě akce mají podle úřadů spojitost. Tisíce Španělů v poledne uctily památku obětí minutou ticha a teroristům vzkázaly, že se jich nebojí.

Po čtvrtečním útoku v Barceloně, k němuž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát, zůstává v kritickém stavu v nemocnicích 16 osob a panují obavy, že počet mrtvých se může zvýšit.

3614403:article:true:true:true

Mezi oběťmi byli dosud identifikováni tři Španělé, dva Italové a Belgičanka; tři německé oběti uváděné španělskými médii Berlín zatím nepotvrdil. Zraněni byli podle úřadů občané 34 zemí, mezi nimi 26 Francouzů a 13 Němců. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané, doporučilo však turistům pro cesty do Španělska zvýšenou opatrnost.

Po Španělovi z africké enklávy Melilla a Maročanovi, kteří byli zadrženi hned ve čtvrtek, dnes policie zatkla další dva podezřelé. Zatím není jasné, zda jedním z nich není pravděpodobný řidič dodávky Moussa Oukabir, mladší bratr jednoho z dříve zadržených Drisse Oukabira.

Marocký mladík je podle listu La Vanguardia ve Španělsku registrován jako cizinec od roku 2005 a s policií dosud neměl problémy. Předloni však na internetu napsal, že by „zabíjel bezvěrce a nechal jen muslimy, kteří se drží víry".

Katalánský ministr vnitra Joaquim Form uvedl, že existuje spojitost mezi útokem v Barceloně a nočním atentátem ve městě Cambrils, kde pětice lidí autem zabila ženu a dalších šest lidí zranila. Celá buňka, do níž podle zdroje agentury Reuters patří až osm lidí, je zřejmě spojená i se středečním výbuchem v bytě ve městě Alcanar, kde se teroristé snažili přeměnit na útočné zbraně plynové bomby. Při explozi tam zahynul jeden člověk a sedm dalších bylo zraněno.

Katalánsko vyhlásilo po čtvrtečním útoku třídenní smutek. Španělský premiér Mariano Rajoy v noci na dnešek uvedl, že islamistický teroristický čin vyžaduje celosvětovou reakci. „Dnes je boj proti terorismu hlavní prioritou svobodných a otevřených společností, jako je ta naše. Je to globální hrozba a reakce musí být globální," řekl Rajoy.

Rajoy se spolu s králem Felipem VI. a dalšími předními španělskými představiteli zúčastnil piety, během níž tisíce lidí držely na Katalánském náměstí v centru Barcelony minutu ticha. Po ní hromadným skandováním "Nemám strach" poslali vzkaz teroristům.

K minutě ticha se symbolicky připojili členové Evropské komise. Německé politické strany dnes s ohledem na útok na den přerušily předvolební kampaň.

Český prezident Miloš Zeman kondoloval španělskému králi a vyzval ke vzdoru vůči teroru. „Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme," napsal v kondolenčním telegramu.

Zatímco světová média píší o brutálním útoku na západní životní styl, španělský tisk se v komentářích shoduje, že není velkým překvapením, že se atentát odehrál právě v Barceloně. List El Mundo upozorňuje, že podle španělských expertů je Katalánsko regionem, kde se džihádisté radikalizují rychleji než v jiných oblastech země. Zčásti za tím stojí fakt, že v této oblasti žije více muslimů a místní mešity nejsou pod dohledem úřadů. Přispívají k tomu ale i místní politici, kteří se starají spíše o nezávislost na Španělsku než o bezpečnostní témata, uvedl deník.

Podle webu elperiódico.com americká Ústřední zpravodajská služba CIA před dvěma měsíci upozorňovala katalánské úřady na riziko možného útoku v Barceloně.

SDÍLET