Teroristický útok v Kanadě: Muž zaútočil nožem na policistu, poté najížděl dodávkou do davu

ČTK, raz

01. 10. 2017 • 16:01

Kanadská policie vyšetřuje jako teroristické činy útok na policistu z noci na dnešek a dnešní divokou jízdu řidiče dodávky městem Edmonton. Podezřelý muž, který pravděpodobně jednal sám, nejdřív prorazil policejní zátarasy a zaútočil nožem na policistu. Čin navíc podle policie souvisí s pozdější dálniční honičkou, která si vyžádala čtyři zraněné. Podezřelý je ve vazbě, informovala agentura AP.

Šéf edmontonské policie Rod Knecht řekl, že v policejní vazbě je jeden člověk. Policie se domnívá, že jednal sám, i když nevylučuje podíl dalších osob.

Chaos propukl v sobotu v noci před stadionem kanadské ligy amerického fotbalu, kde bílý Chevrolet Malibu prorazil zátaras dopravní policie. Jeden policista údajně letěl přes čtyři metry vzduchem. Řidič ve věku kolem 30 let pak z automobilu vystoupil a na policistu zaútočil nožem. Poté utekl. Knecht řekl, že na předním sedadle auta se našla vlajka takzvaného Islámského státu.

Policista byl převezen do nemocnice, kde mu ošetřili zranění neohrožující jeho život.

O několik hodin později policie zastavila dodávku stěhovací firmy U-Haul severně od centra města. Knecht řekl, že jméno řidiče bylo podobné jménu, na které byl zaregistrován chevrolet, jenž předtím srazil policistu.

Zastavený vůz ale zamířil do centra Edmontonu, s policií v patách. Prchající řidič během honičky záměrně vrážel do chodců na křižovatkách a čtyři z nich zranil. Závažnost jejich zranění není známa. Unikající vůz nakonec zastavil a podezřelý byl zadržen.

Podle Knechta má policie o muži záznamy, jeho jméno však nezveřejnil. "V tuto chvíli se domníváme, že odvě události spolu souvisejí," řekl policejní šéf s tím, že bylo rozhodnuto incidenty vyšetřovat jako teroristické činy.

SDÍLET