Těžařům ropy prudce rostou zisky i hodnota akcií. Na odvětví sází velké peníze i Buffett

Společnosti zabývající se těžbou a zpracováním ropy či zemního plynu letos zažívají doslova zlaté časy. Jejich zisky jsou díky vysokým cenám fosilních paliv na nejvyšších úrovních za mnoho let. A tak zatímco hodnoty burzovních indexů v USA i jinde ve světě klesají, akcie těžařských firem vzrostly leckdy i o desítky procent. Na trendu vydělává mimo jiné i investor Warren Buffett.

Hned o 106 procent se zvýšila od začátku roku cena akcií americké společnosti Occidental Petroleum. Pro srovnání: nejsledovanější burzovní index S&P 500, který měří vývoj cen akcií největších amerických korporací, letos přibližně 17 procent odepsal. Dokonce o čtvrtinu pak letos spadla hodnota ukazatele Nasdaq 100, v němž mají významnou váhu zejména technologické tituly včetně těch největších jako Apple, Amazon, Alphabet nebo Microsoft.

V případě Occidental Petroleum dosáhl zisk po zdanění za první tři měsíce letošního roku rekordních 4,7 miliardy dolarů, v přepočtu více než 110 miliard korun. Firma taktéž vygenerovala pro sebe a své akcionáře rekordní objem hotovosti – 3,3 miliardy dolarů.

sinfin.digital