Tisíce nespokojených. Protesty proti Trumpovi neutichají

První vystřízlivění dohnalo Donalda Trumpa velmi rychle. Ve městech napříč USA proti němu dál protestují tisíce lidí. V ulicích jsou k vidění hesla upozorňující na jeho pochybení, hořící odpad a zloba. 

New York, Chicago, Los Angeles, Portland. Po odeznění prvního šoku vyšli odpůrci Donalda Trumpa do ulic. Výzvy z nejvyšších pater demokratické strany nepomohly – na klid a respektování voleb apelovala poražená Hillary Clintonová i prezident Obama. Marně. Naštvání menšin a mladých lidí, kterým bílá střední třída zvolila nežádaného prezidenta, je příliš velké na to, aby se dalo zamluvit.

„Jsem zklamaná, otřesená a trochu propadám panice, když myslím na přátele a rodinu – protože myslím na to, co se na nás řítí. Na nenávist, která se na nás řítí.“

Protesty tisíců lidí se soustředí do metropolí. Nevyhýbají se ale ani těm, které jsou centrem tradičně republikánských států. Lidé skandují hesla namířená proti Trumpovi – připomínají sexismus a výroky proti menšinám, které pronášel v předvolební kampani – a blokují dopravu nebo zapalují odpad.

Oni ho nevolili a nechtějí ho

Jak si je naklonit?
Protesty jsou pro Trumpa prvním hořkým soustem po volebním triumfu a připomínají mu, že velká část Američanů nezapomněla ze dne na den přešlapy, kterých se v kampani cílevědomě dopouštěl. Zklidnění zjitřených nálad a spojení společnosti, kterou sám rozdělil, bude pro Trumpa největší výzvou. On sám se po zvolení zavázal, že pro to udělá maximum a bude prezidentem všech. Stojí o to ale podstatná část USA? Ta, která je na prahu dospělosti?

SDÍLET
sinfin.digital