Tradice, nebo kýč? Koukněte, jak se v Brooklynu každoročně soutěží o nejbohatší vánoční výzdobu

Adam Maršál

Máte pocit, že to vaši sousedé, případně magistrátní úřednice z „okrašlovacích odborů“, přehánějí s vánoční výzdobou? Přes sebevětší snahu se ale mohou oni i ony jen těžko měřit s městskou čtvrtí Dyker Heights v Brooklynu, která se každý advent rozsvítí myriádami světel. Je to unikátní krásná tradice, nebo pouhý unikátní kýč? To už posuďte sami.

Dyker Heights je čtvrť, která bourá zažité představy o moderních velkoměstech. Kdybyste někomu neznalému řekli, že i tohle je New York, v němž žije více lidí než třeba v celé České republice, asi by se začal otáčet kolem dokola a hledat nejbližší mrakodrapy. Jenže tady žádné nejsou. Dyker Heights je rezidenční čtvrť pro bohaté, která má mnohem blíž Průhonicím nebo Hanspaulce než k americké megapoli.

Pompézní vánoční výzdoba v newyorské vilové čtvrti Dyker Heights.

Rozložité vily tu trůní uprostřed velkolepých zahrad. Ke všem vedou příjezdové cesty, na nichž se dá zaparkovat menší flotila osobních vozů. Vlastnictví více automobilů je mimochodem znakem, který je pro běžné obyvatele New Yorku nezvyklým. 

Dyker Heights vznikla v roce 1895 na jihozápad od Brooklynu jako luxusní čtvrť pro movité obyvatele. A během adventu sem proudí davy turistů, kteří obdivují a samozřejmě také fotografují místní výstřední vánoční výzdobou.

Každý dům, každá vila, každá předzahrádka chce vyniknout a zaujmout

Pokud sem dorazíte v tomto ročním období, před očima se vám rozeběhne soutěž o nejlepší vánoční výzdobu připomínající kulisy vesničky „Kdovíkova“ z filmu o vánočním „Grinchovi“ od režiséra Rona Howarda. 

S výzdobou se ale nepinoží ani tak samotní obyvatelé jako spíš specializované firmy, které si místní rezidenti najímají. Náklady na pořízení výzdoby se pohybují od jednoho do dvaceti tisíc dolarů a dekorační společnosti nabízejí buď její pronájem, nebo zakoupení vlastních instalací s možností uskladnění po celý zbytek roku.

Mnozí ve snaze svou výzdobu co nejvíce „vytunit“ zapojují i dočasné venkovní instalace, např. ve formě svítícího sobího spřežení (podobně jako třeba loni Praha 6 na „Kulaťáku“ které letos bůhvíproč vystřídala LED třpytivá obří sova)

Zkrášlovat se začíná hned po Díkuvzdání na konci listopadu a „sklízí“ se až zkraje ledna. Nejvíc turistů se tu objevuje během prosince a kromě jednotlivců sem občas zatoulají i skupinky s průvodcem. Server Time Out tvrdí, že nasvícené vilky si ročně prohlédne víc jak sto tisíc nenáhodných „kolemjdoucích“.

Vánoční výzdobě neunikne ani městská zeleň – na rozdíl od nás ale brooklynští nechávají rozzářit i kmeny stromů, ne jen koruny

K vidění zdaleka nejsou jen světelné řetězy – divokým kompozicím vévodí pestrobarevní Santové, sobi, sněhuláci, louskáčci nebo sněhové vločky. 

Estetické kvality výzdoby jsou sice otázkou subjektivního vkusu, ale již po krátké procházce po čtvrti nabydete dojmu, že jestli na něčem opravdu záleží, pak je to kvantita. Víc je líp ve všech ohledech, takže před některými domy to vypadá, že sem výrobce vánočních cingrlátek svedl konec výrobního pásu.

Tradice, nebo kýč? A proč ne obojí?

Původ soutěže o co nejpompéznější výzdobu sice není znám, ale média si jí všímají už od 80. let. Za uběhlé téměř půlstoletí tradice nabobtnala podobně jako se nabaluje sněhová koule – protože čím víc se zdobilo, tím víc se o tom psalo. A čím víc se psalo, tím víc to místní motivovalo k ještě bohatějšímu zdobení. S množstvím rostly i rozměry vystavených figurek, přičemž někteří louskáčci nebo santové dnes dorůstají až k deseti metrům.

Dyker Heights = (česky) Lesbí výšiny

Vzhledem k množství světelných řetězů, které by nejspíš mnohokrát omotaly Zeměkouli, dosáhly ze Země na Měsíc nebo až ke Slunci a je jich možná víc než mikroflory ve střevě strávníka štědrovečení večeře, se čtvrti přezdívá „ConEd Heart City“, s odkazem na zkratku amerického distributora energií (takže něco jako „srdcovka ČEZu).

Odhaduje se, že čtvrť Dyker Heights se každý den po setmění rozsvítí víc jak milionem světel. Umíte si představit lepšího odběratele?

Hradec vs. Pardubice: Koule, Gočár, Automatické mlýny a adventní trhy

sinfin.digital