Trump chce zorganizovat vojenskou přehlídku. Tady si může vzít inspiraci

10. 02. 2018 • 07:30

Americký prezident Donald Trump chce zorganizovat vojenskou přehlídku. Inspiroval se ve Francii během oslav dobytí pádu Bastily a v listopadu při návštěvě Číny. Velké vojenské přehlídky nejsou v západních zemích příliš časté, Američané už s nimi ale zkušenost mají. Přesto vyvolal Trumpův nápad kritiku.

Spojené státy pravidelnou vojenskou přehlídku nepořádají. Poslední velká se konala v roce 1991 po vítězství ve válce v Perském zálivu. Už tehdy přišly rozporuplné reakce. A kritici se ozvali i nyní. Podle penzionovaného generála Paula Eatona nápad jen podtrhuje Trumpovy autoritářské tendence a přehlídka by se stala oslavou jeho samotného, nikoli armády.

Přehlídky přitom nejsou doménou jen totalitních či autoritativních režimů.

Francie

Příkladem demokracie s každoroční vojenskou slávou je Francie, kde se událost Trumpovi zalíbila. Paříž ji hostí každý rok 14. července v rámci oslav státního svátku dobytí Bastily. Koná se na Champs-Elysees a je vůbec nejstarší v Evropě.

V roce 1994 nastoupila francouzská armáda po boku té německá jako symbol usmíření mezi oběma zeměmi. Loňská přehlídka, které se účastnil Trump, zahrnovala představení 3720 vojáků, 211 vozidel a 241 koňů. Zúčastnilo se i letectvo. Francie naopak tradičně nevystavuje jaderné zbraně.

 

Velká Británie

Druhým příkladem přehlídky ve svobodném světě je Velká Británie. Ta nepodniká tak pompézní událost jako její soused. Přehlídka se konala loni u příležitosti královniných narozenin. Jinak je akce spíše celonárodním festivalem na Den ozbrojených složek. Oslavy se konají napříč zemí, jedno město vždy pořádá hlavní pochod. Cílem je oslavit muže a ženy sloužící v armádě, nikoli demonstrace síly. Tím se liší od autoritářských režimů.

 

Rusko

Například Rusko každoročně organizuje monstrózní akci mající ukázat pompéznost jeho armády. Prezident Vladimir Putin je velkým fanouškem přehlídek. Na Den vítězství 9. května tak každoročně moskevským Rudým náměstím projíždí vojenské konvoje.

Velkolepou přehlídku zažilo Rusko před dvěma lety, kdy slavilo 70 let od konce druhé světové války. Zúčastnilo se jí 16 tisíc vojáků, 200 obrněných vozidel, 150 letadel a helikoptér a vystaveny byly také jaderné zbraně.

 

Severní Korea

Severní Korea pořádá jedny z nejznámějších vojenských přehlídek. Konají se na důležité svátky oslavující armádu nebo Kim Ir-sena, zakladatele komunistické diktatury na poloostrově, kterého tamní propaganda vyobrazuje pomalu jako božstvo. Přehlídka proběhla také den před startem olympiády v sousední Jižní Koreji.

KLDR na armádních oslavách demonstruje sílu před západním světem. Součástí akcí je tradičně vystavování symbolů a výsledků tamního jaderného programu.

 

Čína

Druhou Trumpovou inspirací po demokratické Francii byla komunistická Čína, na jejíž návštěvě byl v listopadu loňského roku. Čína přehlídky začala častěji pořádat v éře současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

V roce 2015, podobně jako Rusko, měla v rámci oslav 70 let od konce války obří událost. Přehlídky se tehdy zúčastnilo 12 tisíc vojáků, 200 bojových letounů a stovky balistických střel, tanků a dalšího vybavení.