„Trump má právo na vlastní vizi.“ Poslední tisková konference Obamy v roli prezidenta

Odcházející prezident Spojených států Barack Obama se dnes na své poslední tiskové konferenci v úřadu zdržel příkrého hodnocení názorů svého nástupce Donalda Trumpa. Trump je vítězem voleb, a má tudíž právo na svou vizi, na své hodnoty, řekl končící šéf Bílého domu, který svou funkci opustí v pátek.

Hlava státu má právo přezkoumat minulou politiku, musí si ale být vědoma následků, poznamenal Obama. Podle jeho slov postoje budoucího prezidenta budou formovat jeho poradci, proto jsou důležitá nynější slyšení navržených členů nové americké administrativy v Senátu amerického Kongresu.

Trumpova inaugurace jako horor. Sociální sítě se baví nad drtivou recenzí televizního kritika

Na Trumpovu páteční inauguraci se Obama i s manželkou dostaví, ceremoniál ale nehodlá komentovat.

V narážce na Trumpova slova o nuceném vystěhování ilegálních přistěhovalců Obama řekl, že se sice letos hodlá odebrat do ústraní, hovořit ale bude v případě ohrožení demokratických zásad. Například tehdy, pokud budou děti vyrůstající v USA vysídlovány.

Milost pro Manningovou

Obama během své poslední tiskovky také obhajoval své rozhodnutí zmírnit trest pro Chelsea Manningovou, která v letech 2009–10 ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks více než 700 000 utajovaných armádních a diplomatických dokumentů.

Manningová prošla tvrdým vězením a rozhodnutí snížit její pětatřicetiletý trest na pětinu není signálem shovívavosti vůči těm, kdo vyzrazují americká státní tajemství, prohlásil prezident.

Milost na poslední chvíli. Obama odpustil Manningové skoro 30 let vězení

„Jsem velmi spokojen s tím, jak bylo učiněno zadost spravedlnosti," dodal. Původní verdikt byl podle něj neúměrný.

Snížení trestu nemá podle Obamy souvislost se zakladatelem WikiLieaks Julianem Assangem, který nedávno na twitteru napsal, že bude souhlasit s vydáním do USA, bude-li Manningová na svobodě. "Moc se nestarám o Assangeovy vzkazy," uvedl prezident, jehož mandát skončí tento pátek.

SDÍLET
sinfin.digital