Trump má při turné Asií jasný cíl: Chce zvýšit tlak na KLDR, říká jeho poradce

Prezident USA Donald Trump při své nadcházející asijské cestě dá najevo spojencům i odpůrcům, že čas vyhrazený ukončení severokorejské jaderné krize se krátí. Ve Washingtonu to dnes prohlásil prezidentův hlavní bezpečnostní poradce Herbert McMaster. Trump rovněž nenechá nikoho na pochybách, že USA se v případě potřeby budou „všemi dostupnými prostředky" bránit.

Šéf Bílého domu v pátek odlétá na Havaj, odkud bude pokračovat do Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny. Bude to nejdelší asijská cesta amerického prezidenta za posledních 25 let. Původně zvažovanou návštěvu demilitarizované zóny rozdělující Korejský poloostrov Bílý dům do návštěvy nezařadil.

„Prezident si uvědomuje, že čas se krátí (pokud jde o KLDR) a požádá navštívené státy, aby toho učinily víc," řekl McMaster. Trump je vyzve, aby přesvědčily Pchjongjang, že snaha hromadit jaderné zbraně nikam nevede, dodal poradce Bílého domu.

Prezident podle McMastera „připomene přátelům i nepřátelům, že Spojené státy jsou připraveny bránit sebe a své spojence s využitím všech dostupných prostředků".

Podle činitelů Bílého domu, na které se odvolává agentura Reuters, bude nejkritičtější částí cesty návštěva Číny, kde chce o větší vliv na KLDR Trump požádat prezidenta Si Ťin-pchinga. Čína se podle amerických expertů bojí odříznout Pchjongjang od své pomoci, aby se nevystavila vlně severokorejských uprchlíků.

„Myslím, že tady musíme být nejméně pár měsíců trochu trpěliví, než se ukáže, co víc můžeme udělat my a ostatní včetně Číny," řekl McMaster. Spojené státy necítí potřebu měnit svou strategii, než se po několika měsících ukáže, co je zapotřebí upravit, dodal.

Trump bude podle Reuters přesvědčovat čínského prezidenta, aby jeho země omezila vývoz ropy do KLDR a dovoz severokorejského uhlí. Měla by rovněž omezit finanční transakce vedené přes čínské banky.

SDÍLET
sinfin.digital