Trump poprvé ve funkci zamíří do Asie. V listopadu zřejmě navštíví Čínu

Americký prezident Donald Trump se v listopadu pravděpodobně zastaví v Číně během své první oficiální cesty do Asie. S odkazem na zdroj z vlády to dnes uvedla agentura Reuters. Čínský prezident Si Ťin-pching pozval Trumpa do své země po dubnovém setkání v Palm Beach na Floridě. Oba se pak ještě v červenci sešli na okraj summitu zemí skupiny G20.

Trump by se měl v listopadu na Filipínách zúčastnit summitu mezi Spojenými státy a Sdružením zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), ve Vietnamu pak summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters možnost Trumpovy návštěvy v Číně nekomentovalo.

Trumpova cesta do Asie se bude konat v době zvýšeného napětí kolem intenzivního raketového a jaderného zbrojení v Severní Koreji, která čelí již deváté rezoluci Rady bezpečnosti OSN s tvrdšími sankcemi. Spojené státy naléhají hlavně na Čínu, aby vyvíjela na KLDR co největší tlak, jenž by přinutil Pchjongjang k ústupu.

Žádaný účinek ale zatím neměla od roku 2006 žádná rezoluce. Severní Korea navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových zkouškách.

SDÍLET
sinfin.digital