Trump si vybral vrchního špiona. Exsenátora, kterému zakázali vstup do Ruska

Konzervativní republikán ze státu Indiana Dan Coats ve funkci ředitele amerických tajných služeb vystřídá Jamese Clappera. Ten k 20. lednu, kdy se Donald Trump chopí funkce, podal rezignaci. Ve čtvrtek se Clapper v Kongresu symbolicky loučil, když vysvětloval obvinění Ruska z hackerských útoků před listopadovými volbami.

Coats má s prostředím tajných služeb a mezinárodních vztahů zkušenosti. 73letý republikán v minulosti působil na klíčovém diplomatickém postu jako velvyslanec USA v Německu. Kariéru dělal ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, kde byl členem komise, pod kterou zpravodajské služby spadají. Jeho mandát skončil v úterý, kdy se funkce ujali noví kongresmani.

Proškrtá Trump tajné služby? Opakovaně tvrdily, že volby ovlivnilo Rusko

Coats je zajímavou volbou vzhledem ke své minulosti. Je jedním ze senátorů, na které v roce 2014 dolehly sankce uvalené Ruskem v reakci na americké postihy. Bylo to období, kdy obě země byly v nejhlubším sporu kvůli ruské anexi Krymu. Moskva Coatsovi zakázala vstup do země, což on sám komentoval s nadhledem a humorem. „Ačkoli jsem zklamaný, že nebudu moct na letní prázdniny na Sibiř, je mi ctí být na tomto seznamu,“ uvedl například.

Teď je Krym pro Američany skoro mrtvé téma a vztahy s Ruskem ovládla nařčení kvůli hackerským útokům před prezidentskými volbami. Donald Trump tato obvinění zlehčuje a opakovaně zpochybňuje zjištění tajných služeb. Moskva je rovnou odmítá a vyčkává na Trumpův nástup do úřadu s vidinou zmírnění nebo rovnou zrušení postihů, které na ně uvalila Obamova administrativa.

James Clapper

Generál letectva ve výslužbě byl do funkce jmenován v roce 2010. Předtím působil jako náměstek ministra obrany zodpovědný za rozvědku. Obama Clappera označil za jednoho z nejzkušenějších zpravodajských profesionálů v USA.

Dosavadní šéf tajných služeb James Clapper teď krátce před odchodem z funkce celou aféru vysvětloval před senátní komisi spolu se šéfem NSA a náměstkem ministra obrany. Ruské aktivity podle nich byly mnohem širší a nešlo jen o hacking. Moskva prý navíc měla hned několik motivů a nejednalo se jí jen o prezidentské volby.

V prosincové zprávě, která aktivity hackerů mapuje, se mluví o dvojici skupin, která v měsících před volbami cílila na Demokratickou stranu a skrze podvodné emaily se snažila získat přístupové údaje s cílem dostat se k informacím, které by bylo možné využít proti Hillary Clintonové.

Donald Trump slíbil celou záležitost komentovat v pátek, kdy by měl od tajných služeb získat další informace.

Ředitel národních zpravodajských služeb je hlavním bezpečnostním poradcem amerického prezidenta a jeho úkolem je koordinace amerického civilního a vojenského špionážního aparátu. Kandidáty na tuto funkci vybírá přímo prezident, schválení personálního obsazení stejně jako u ministerských nominací však podléhá Senátu.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital