Trump v hlavní roli vyostřeného summitu G20. Podaří se vyžehlit spory mezi USA a Čínou?

Eliška Kubátová

Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, Írán, ochrana klimatu nebo stále silnější protekcionistické tendence v obchodní politice – to jsou hlavní témata summitu 20 největších ekonomik světa, který dnes startuje v japonské Ósace. Na okraj společného jednání proběhne celá řada bilaterálních schůzek, oči pozorovatelů se však budou upínat hlavně na sobotní setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, které může napovědět mnohé o dalším vývoji obchodních sporů mezi oběma zeměmi. 

„Globální situace je vážná. Jestli se G20 rozpadne – ať už v oblasti hospodářství nebo bezpečnosti – bude po všem,“ prohlásil před jednáním japonský premiér Šinzó Abe. Hostitel dvoudenního setkání se proto chce zaměřit na oblasti, na kterých se světoví lídři dokážou shodnout a spolupracovat, spíše než zdůrazňovat rozdíly.

Taková témata se ale v současné atmosféře hledají jen velmi těžko. Zatímco v roce 2008 se skupina G20 soustředila na jediný úkol – jak odvrátit ekonomickou krizi a posílit spolupráci – dnes světovému obchodu dominují hlavně války a protekcionismus. Sporných témat je však mnohem více. Co vše se bude na summitu řešit? 

Rada Evropy vrátila Rusku hlasovací práva. Nutnost, či chyba, která posílí apetit Moskvy?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital