Trump versus tajné služby. Znovu zpochybnil jejich postup v případě ruského hackingu

Nastupující prezident opakovaně zpochybnil důkazy, o které Obamova administrativa opírá tvrzení, že před listopadovými volbami udeřili hackeři instruovaní Moskvou. Naposledy Trump naznačil, že „ví víc než ostatní“ a slíbil, že prozradí podrobnosti. Teď se ale vyjádření vyhýbá.

Trump je totiž závislý na informacích zpravodajců, které dostává v rámci pravidelného přehledu. Na twitteru označil za „velmi zvláštní“, že zástupci tajných služeb odložili avizovaný brífink o útocích na pátek, a neodpustil si ironickou poznámku, že možná potřebují čas, aby vůbec nashromáždily nějaké materiály.

Několik nejmenovaných představitelů zpravodajských služeb však podle CNN v reakci na Trumpovo twitterové prohlášení uvedlo, že o žádný odklad nejde. Podle jednoho z nich například šéf tajných služeb James Clapper neměl nikdy v plánu sejít se s Trumpem dřív než na konci tohoto týdne.

Clintonová s manželem bude na Trumpově inauguraci

Vítěz listopadových prezidentských voleb opakovaně polemizuje s představiteli Ústřední zpravodajské služby (CIA) a dalších amerických bezpečnostních složek, podle nichž se hackeři organizovaní ruskými rozvědkami pokoušeli ovlivnit volby v jeho prospěch.

Trump několikrát prohlásil, že pachatele nelze přesně vystopovat a že za útoky na počítače Demokratické strany mohl stát kdokoli.

Trumpův kritický přístup k práci tajných služeb ve věci kyberútoků přitom nesdílejí všichni lidé z jeho týmu. Jeho přední poradce v bezpečnostních otázkách a bývalý ředitel CIA James Woolsey uvedl, že je přesvědčen, že Rusové nesou přinejmenším část viny. „Myslím, že Rusové se toho účastnili, což však neznamená, že nemohli i další lidé,“ řekl Woolsey CNN.

Kim má raketu, Donald má problém. 4 způsoby jak se budoucí prezident USA může ke KLDR zachovat

Dosluhující prezident Obama v návaznosti na útoky vyhlásil koncem loňského roku proti ruským rozvědkám a jejich spolupracovníkům sankce a nařídil 35 ruským diplomatům, aby opustily USA. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin nečekaně nesáhl k odvetnému kroku a hodlá počkat na to, zda Trump po nástupu do funkce nezvolí vůči Kremlu vstřícnější přístup.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital