Trump zablokoval vydávání víz. Občany sedmi zemí do USA nepustí

Rodiny, podnikatelé, sportovci či turisté ze sedmi zemí Blízkého východu a Afriky musí své plány na cestu do USA přehodnotit. Americký prezident Donald Trump zablokoval víza tisícům lidí. Takřka všechny cesty z Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu do Spojených států se neuskuteční minimálně příštích 90 dnů.

Lidé ze jmenovaných zemí, kteří americká víza mají, ale v současnosti nepobývají na území Spojených států, se nemohou do země vrátit, píše New York Times.

„Můžeme přijmout pouze lidi, kteří podporují naši zemi a hluboce milují naše lidi,“ řekl Trump v pátek před tím, než rozhodnutí podepsal. Nařízení nemíří pouze na lidi, kteří se chtějí na nějakou dobu v USA usadit, ale i na běžné turisty či obchodníky.

Přísnější síto. Trump pozastavil program pro přijímání uprchlíků, Syřany odmítá úplně

Během devadesáti dnů bude americká administrativa posuzovat, zda dané země poskytují při žádosti o vízum u žadatelů dostatek informací. Trump chce mít tímto krokem jistotu, že eliminuje hrozbu terorismu. Pokud země nebudou spolupracovat, obyvatelé z těchto zemí budou mít zákaz vstupu na americkou půdu.

Země, kterých se nařízení týká, s reakcí zatím váhají. Podle Farshada Ghorbanpoura, který úzce spolupracuje s íránskou vládou, Trump testuje, zda se Írán přizpůsobí.

Trump náhlým stoupencem NATO? Podle britské premiérky je za aliancí na 100 %

V případě Íránu by přísnější opatření mohlo být administrativně dost náročné, do USA cestuje ročně z Íránu totiž až 35 tisíc lidí. Írán je ve sdílení informací dost ostražitý, pokud by ovšem nařízení odmítl, způsobí to velké problémy početné íránské komunitě v USA, kterou logicky navštěvují často příbuzní.

Podle analytiků krok naznačuje, jakým směrem se budou ubírat vztahy Teheránu s Washingtonem. 

SDÍLET
sinfin.digital