Trump zaútočil na děti migrantů. Jeho nemovitosti ale využívají Rusové k rození malých Američanů

Zatímco prezident Donald Trump šlape na paty dětem přistěhovalců, které do USA přišly ještě v raném věku, jeho nemovitosti slouží jako půda pro Rusy, kteří chtějí svým potomkům zajistit americké občanství. Server Daily Beast zjistil, že několik společností inzeruje pronájem nemovitosti rodinám, které příchod dítěte očekávají.

Anatolij Kuzmin se na Instagramu pochlubil dvěma pasy. Jeden měl červenou, druhý modrou barvu. Jeden značil příslušnost k jeho rodnému Rusku, druhý ke Spojeným státům. A oba patřily jeho dceři. „Mám dvojí občanství pro svoji dceru,“ napsal s radostným výkřikem.

Mexiko po stoletém zemětřesení počítá mrtvé. Je jich už na 60 a další jsou v sutinách

Podobně jako on nyní míří ročně stovky bohatších Rusů do USA s cílem zajistit svým dětem dvojí občanství. Svoji šanci vycítily i cestovní kanceláře, které nastávajícím rodičům nabízí zájezdy na míru. Často je přitom ubytovávají ve floridských nemovitostech patřících americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Ruská emigrantská komunita se rozrůstá hlavně kolem předměstí Miami. Tříměsíční pobyt je stojí i s náklady na zdravotní péči kolem porodu asi 20 tisíc dolarů (cca 430 tisíc korun). Některé balíčky ale mohou být i čtyřikrát dražší. V nich je například bydlení v Trumpových apartmánech.

Firmy, které pobyt zprostředkovávají, jsou často přidružené ke zdravotním střediskům. Podle nich jsou Trumpovy nemovitosti mezi Rusy cestujícími za porodem velice žádané. Popularitě se těší i jméno prezidentovy manželky Melanie.

O tom, že do země přijíždějí za účelem porodu, vědí podle středisek i americké úřady. Rusy varují, aby nevyužívali tamního zdravotního systému Medicaid. Mohli by se tak dostat na černou listinu a přišli by o vízum. Nepomohla by ani žádost dítěte o sloučení rodiny v zemi.

Babiše dohání minulost. Komentář Bohumila Pečinky

To je jeden z důvodů, proč Rusové cestu za oceán podnikají. Potomek může po dosažení 21 let požádat, aby jeho rodiče a sourozenci dostali tzv. zelenou kartu.

Trump přitom proti migraci dlouhodobě vystupuje. Naposledy rozhodl o zrušení programu DACA, který chránil děti nelegálních přistěhovalců před vyhoštěním. Prezident před časem vyjádřil odpor i k systému nabývání občanství narozením.

Žádní uprchlíci. Migranti jdou za dávkami, média neříkají celou pravdu, tvrdí uchazeč o Hrad Hynek

Věra Muzyková, majitelka Sunny Medical Center, jedné ze společností, která v oblasti rodičovské turistiky podniká, považuje ohrožení byznysu za nepravděpodobné. „Donald Trump s námi nemá plány,“ prohlásila a přitakala jí i matka, která sem přijela porodit své dítě. „Když říkal (Donald Trump, pozn. red.), že chce zrušit občanství na základě místa narození, zmínil, že jde o lidi z Blízkého východu a Mexika,“ prohlásila Tanja Janyginová.

SDÍLET
sinfin.digital