Trump zbrojí na nové kolo obchodní války s Evropou. Zasáhne do sporu leteckých titánů

HalfPageAd-1

Milan Rokos, rok

09. 04. 2019 • 19:10

Obchodní válka se vede nejenom na ose USA-Čína, americký prezident Donald Trump znovu zvyšuje tlak i na Evropu. Po oceli a hliníku mohou cla dopadnout i na motorky, vína, sýry či olivový olej. Brusel dal najevo, že je připravený se bránit s přijít s obdobným opatřením.

Mobile-rectangle-3

Loni se Donald Trump se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem dohodli, že po clech na evropský hliník a ocel už Američané žádné další odvětví podobně nezatíží. Obchodní vztahy se měly urovnat v rámci jednání, která ale dosud v podstatě nezačala.

Trump místo toho nově pohrozil, že uvalí cla na unijní výrobky v hodnotě 11 miliard dolarů. Chce tak odpovědět na evropskou podporu výrobce letadel Airbus, která podle něj poškozuje americkou konkurenci – společnost Boeing. Trumpův krok je o to pozoruhodnější, že přichází ve chvíli, kdy začíná summit EU s Čínou. První od doby, kdy Evropská komise označila Peking za ekonomického soupeře.

Spor o dotace výrobcům letadel trvá už 14 let

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer vysvětlil návrh na uvalení sankcí tím, že se Brusel neřídí pravidly Světové obchodní organizace (WTO) a Boeing pociťuje škody kvůli „ilegální pomoci“ ve prospěch Airbusu. Loni v květnu WTO skutečně rozhodla, že Airbus obdržel protiprávně dotace na výrobu modelů A380 a A350.

Spor, v němž se oba největší světoví výrobci letadel obviňují z přijímání nelegální pomoci, se ale táhne už dlouhých 14 let. A Evropská unie naopak považuje za škodlivé pro „domácí“ Airbus daňové úlevy, kterým se Boeing těší ve Spojených státech.

Washington chce nová cla na evropské výrobky uvalit až v létě, protože si počká na závěry WTO. Trump tak překvapivě vezme v potaz organizaci, kterou v minulosti opakovaně silně kritizoval a ze které chce odejít. Podle Lighthizera použije administrativa článek 301 z obchodního zákona z roku 1974 – stejnou legislativu, pomocí níž uvalila vloni cla na dovozy z Číny.

Washington nyní zvažuje dvě kategorie cel. První by se týkala nových vrtulníků, letadel a jejich částí, které se vyrábějí ve Francii, Německu, Španělsku a Velké Británii – tedy ve čtveřici zemí, v nichž se vyrábějí Airbusy.

Terčem cel mohou být velcí výrobci potravin

Druhou kategorii zvažovaných cel tvoří vybrané výrobky ze všech členských zemí EU. Patří sem zejména potraviny, například různé druhy sýrů, víno, olivový olej, džemy, pomeranče, citrony a mořské plody. Z ostatních výrobků figurují na americkém seznamu například motocykly, kapesní nože, povlečení, svetry, kabelky nebo kuchyňské potřeby.

„Když Evropská unie přestane s těmito škodlivými dotacemi, dodatečná americká cla skončí,“ citovala agentura Bloomberg Lighthizera. Brusel už ale dal najevo, že pokud Washington cla skutečně uvalí, přijde Evropská unie s protiopatřením.

Ve srovnání s cly, která Trumpova administrativa uvalila na výrobky z Číny v hodnotě 360 miliard dolarů, jde sice o mnohem menší částku, i tak by ale krok Bílého domu přispěl k eskalaci probíhající obchodní války a ještě více narušil už tak zamrzlé obchodní vztahy.

Na americké oznámení už reagovaly trhy – akcie Airbusu se za několik hodin propadly o 2,3 procenta, podobný osud potkal i hlavní dodavatele francouzského výrobce.

Analytici Deutsche Bank oslovení deníkem The Guardian považují americko-unijní obchodní vztahy za součást širšího trendu odklonu od světového obchodu. Ten se během loňského roku výrazně zpomalil a na přelomu roku se dokonce snížil.

Je tu ještě jedna úvaha ohledně motivací amerického prezidenta: Podle analytičky Cailin Birchové z Economist Intelligence Unit se Trump snaží aktuálním krokem získat převahu před květnovým rozhodnutím o tom, zda USA uvalí cla na evropské automobily, což je obecně považované za největší kalibr, který může v obchodních sporech s Evropou nasadit. A je to taky ten nejobávanější scénář. Taková cla by podle většiny expertů poškodila nejen evropské výrobce, ale i samotné USA. 

SDÍLET

Billboard-bottom-1