Trumpa chce příští rok vyzvat i Obama 2.0. Do boje jde váhavý progresivista Beto O´Rourke

Adam Kotrbatý

Pole demokratických kandidátů na amerického prezidenta se ve čtvrtek rozrostlo o další jméno. Ucházet o křeslo v Bílém domě se chce 46letý Beto O´Rourke. Kometa loňských senátních voleb to však nebude mít jednoduché. Už nyní se ukazuje, že na podzim vydobyté pozice O´Rourke postupně ztrácí.

Ač nad kandidaturou zprvu váhal, od loňského listopadu se spíše čekalo, že ji nakonec oznámí. Řada demokratů viděla ve stále mladé krvi talentovaného politika s nadějí zaujmout voliče nejen v tradičně modrých, rozuměj k demokratům tíhnoucích, státech, ale i na americkém republikánském Jihu.

Že O´Rourke výzvy vyslyší, bylo jasné od včerejška, kdy časopis Vanity Fair publikoval obsáhlý politikův profil. V něm prohlásil, že se cítí povolaný kandidovat. „Jsem pro to zrozen a chci udělat vše, co v tento okamžik dovedu, pro tuto zemi,“ pravil muž, kterému se v amerických médiích začalo přezdívat Obama 2.0.

Podobně jako někdejší americký prezident dokázal O´Rourke demokratické voliče okouzlit. V souboji se zkušeným senátorem Tedem Cruzem těžil ze silné kontaktní kampaně. Navštívil všechny texaské distrikty. Na svoji stranu získal celebrity v čele se zpěvačkou Beyoncé. Ačkoli těsně prohrál, demokraté vnímali jeho výsledek v jinak tradičně republikánském státě nadějně.

Šídlo: Zestárnul jsem a vydupal svoji značku. S Babišem se média otřásla a nevzpamatovala

sinfin.digital