Trumpova revoluce začíná. 5 klíčových změn, které chystá nový americký Kongres

Formální potvrzení nového prezidenta, ministerské nominace, Obamacare nebo vztahy s Ruskem. Kongres čekají rušné týdny. Dnes se schází poprvé ve složení, které určily podzimní volby. A hned na úvod Republikáni dělají kontroverzní krok, který jejich kritici vnímají jako omezení svobody slova.

Republikánští poslanci si totiž včera odhlasovali osekání úřadu pro etiku, který vyšetřuje obvinění zákonodárců z nevhodného chování. Jak poznamenaly New York Times, stalo se tak bez širší debaty a bez vědomí stranických špiček.

Dnes to má potvrdit celá Sněmovna reprezentantů, ačkoli Demokraté s krokem ostře nesouhlasí.

„Zlikvidovali jediný nezávislý dozor nad jejich činností.“

Nezávislý orgán vznikl potom, co několik kongresmanů skončilo po korupčních skandálech před lety ve vězení. Podle nové úpravy by přišel o nezávislost, protože by spadal pod kontrolu výboru pro etiku a jeho rozhodnutí o poslancích by tak podléhala poslancům samotným.

V pondělí zveřejněný výzkum společnosti Gallup uvádí, že méně než polovina Američanů je přesvědčená, že Trump zvládne řešit mezinárodní krize, dokáže uvážlivě rozhodovat o nasazení armády a bude vládnout bez větších přešlapů. (Zdroj: Reuters)

Součástí balíčku je rovněž pravidlo umožňující republikánskému vedení potrestat zákonodárce v případě, že by okupovali sněmovnu, jako tomu bylo letos v červnu.

Je to ale jen jeden z dlouhé řady kroků, které USA v lednu čekají. Co všechno má tedy Kongres v příštích dnech v plánu a jak to změní USA?

Potvrdit Donalda Trumpa ve funkci

Jedná se o další krok ve spletitém volebním systému v USA, není ale pochyb, že tato formalita bude hladce vyřešena. Trumpovo vítězství potvrdili volitelé a v Republikány ovládaném Kongresu už mu v nástupu do funkce nikdo překážky klást příliš nemůže. Tento krok je spíš pojistkou pro případ, že by předchozí kapitoly volebního procesu nepřinesly jasný výsledek. Samotná inaugurace Donalda Trumpa je potom 20. ledna.

Potvrdit Trumpovy nominace

Trump v týdnech po volbách postupně představil celý svůj vysněný tým a nejednou tím vzbudil poprask. Mezi nominovanými nechybí:

  • Rex Tillerson – muž se silnými vazbami na Rusko mířící na vlivný post v čele diplomacie.
  • Steven Mnuchin – bývalý bankéř investiční bankovní společnosti Goldman Sachs s těsnými vazbami na Wall Street, který zbohatl i na krachu trhu s bydlením v roce 2008 a který se má starat o finance USA.
  • Jeff Sessions– jeden z nejkonzervativnějších senátorů, který v minulosti podporoval Trumpovy plány na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Bude ministrem spravedlnosti.
  • James Mattis – legendární a uznávaný generál, který ale proslul i ostrými výroky. Bude šéfovat obraně.
  • Scott Pruitt – budoucí šéf agentury řešící ochranu životního prostředí, který má k nálepce „zelený“ velmi daleko.

Demokraté nemají možnost Republikánům ve schválení Trumpova výběru efektivně bránit, hodlají ho ale alespoň symbolicky zbrzdit. Naprostá většina navržených jmen má schválení jisté.

Nejbohatší vláda světa. Trumpovi ministři mají více peněz než třetina amerických domácností

Vztahy s Ruskem

Je to jen pár dní, co prezident Barack Obama potrestal Rusko za ovlivňování mínění před listopadovými volbami a za hackerské útoky. Sankce uvalil v téměř bezprecedentním rozsahu, Moskva na ně ale nereagovala. Vyhlíží nástup Donalda Trumpa s vědomím, že postihy hodlá zmírnit nebo zrušit. To ale budoucího prezidenta staví do ožehavé situace, protože se tak nejspíš dostane do sporu s vlivnými Republikány, kteří Obamův krok veřejně podpořili.

Co ví Donald Trump? Tvrdí, že má další informace, že za hackerskými útoky nebylo Rusko

Není vyloučené, že téma Rusko budou muset vysvětlovat i někteří nastupující ministři. „Grilování“ by mohlo čekat konkrétně Rexe Tillersona, který v čele ropného gigantu Exxon s Ruskem roky čile obchodoval.

Obamacare

Symbolické pokoření prezidenta Obamy. Stěžejní zdravotnická reforma, které zasvětil své první funkční období a která měla být jeho odkazem, je Republikánům trnem v oku.

Zatímco její obhájci tvrdí, že zajistila dostupnou zdravotní péči milionům dosud nepojištěných chudých Američanů, podle kritiků zdražila pojistky a pokřivila trh a je příliš nákladná.

Ačkoli rétorika Donalda Trumpa a Republikánů může vytvářet zdání, že reforma padne ze dne na den, ve skutečnosti půjde o běh na dlouhou trať plný dílčích kroků. Zvrácení současného stavu může trvat roky.

Změny regulací v oblasti životního prostředí a financí

Republikáni budou usilovat o uvolnění norem regulujících těžařský sektor. Trump sám dával najevo, že se nehodlá podřizovat pařížské klimatické dohodě bojující proti globálnímu oteplování. Další změny můžou dopadnout na finanční sektor a na pravidla zavedená po krizi před několika lety.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital