Trumpova spanilá cesta Asií začíná v Japonsku. Jde mu ale hlavně o zvýšení tlaku na KLDR

Americký prezident Donald Trump dnes zahájil návštěvu Japonska, které je první z pěti zemí na jeho dvanáctidenní asijské cestě. Podle činitelů Bílého domu bude hlavním cílem jeho mise přesvědčit Čínu i americké spojence, aby zvýšili tlak na severokorejský režim. Trump řekl, že během cesty očekává setkání s kremelským šéfem Vladimirem Putinem.

Cestou na základnu Jokota nedaleko Tokia americký prezident v letadle v besedě s novináři potvrdil, že během rozhovorů v Japonsku, Jižní Koreji a Číně bude hlavním tématem Severní Korea, napsala agentura Reuters.

Trumpův přístup ke KLDR je jeho největší úspěch, říká expert. Co čekat od jeho cesty do Asie?

Pokud jde o KLDR, americká vláda se brzy rozhodne, zda tuto zemí zařadí do seznamu států podporujících terorismus, řekl prezident. Severní Korea je podle něj "velký problém, který musí být vyřešen".

Trump řekl, že během asijské cesty očekává setkání s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Podle dřívějších informací by se jejich schůzka měla uskutečnit ve Vietnamu. Trump prý po Putinovi bude chtít "pomoc v tlaku na Severní Koreu". Hodně se během cesty podle prezidenta bude hovořit i o obchodu.

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

Po návštěvě Japonska šéf Bílého domu odcestuje do Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a na Filipíny.

SDÍLET
sinfin.digital