Trumpovi muži. Jaká by mohla být nová americká vláda?

Kristína Paulenková

Donald Trump má několik týdnů na to, aby sestavil svůj kabinet. Zkušenosti z politiky má prakticky nulové a na výběru tak záleží mnohem více než u jeho předchůdců. Mluví se o zkušených politicích i méně známých jménech. Už teď je ale jasné, že Trump bude vybírat především mezi konzervativními muži. 

Do Bílého domu se Trump podívá už dnes, ale jen na skok. S Barackem Obamou si promluví o detailech jejich střídání. Budoucí americký prezident získá několika milionový rozpočet a přístup do ústředí, které má pomoci s předáním moci. Poté ho čeká několik týdnů, ve kterých musí se svými spolupracovníky zaplnit 4 000 volných vládních pozic, které se uvolní s odchodem Obamova týmu. 

Skutečně vládnout Trump začne po inauguraci 20. ledna.

Hledání vlády

Co se bude dít dál?

Donald Trump si na prezidentskou funkci ještě přes dva měsíce počká. Při hlasování 8. listopadu voliči vybírali takzvané volitele – každý stát jich má přesně určený počet podle velikosti. Volitelé se scházejí 19 prosince, aby kandidáta oficiálně potvrdili do funkce. Jejich hlasy musí nejpozději do devíti dnů – tedy do 28. prosince – obdržet Senát. Na začátku ledna kvůli nástupu nového prezidenta zasednou obě komory Kongresu a konečně 20. ledna se Donald Trump ujme funkce. Slib složí v pravé poledne.

Politicky nezkušený Trump se pravděpodobně bude muset na svůj kabinet spoléhat mnohem více než ostřílený politik Barack Obama. Proto je výběr kabinetu klíčový a může silně ovlivnit směřování budoucí politiky USA.

Trump sliboval skoncovat se zkorumpovaným politickým establishmentem. Po lidech se i proto musí rozhlížet i v kruzích, které nejsou s politikou spojovány. Mezi možnými adepty se objevují následující jména:

Forrest Lucas (74)

O zakladateli společnosti Lucas Oil, která vyrábí ropné produkty, se uvažuje jako o ministrovi vnitra. 

sinfin.digital