Trumpovy přípravy na Bílý dům. Jednal s Kissingerem a naklonil si Japonce

Budoucí americký prezident Donald Trump je před nástupem do úřadu v jednom kole. Setkal se s někdejším šéfem diplomacie a nositelem Nobelovy ceny míru Henrym Kissingerem. A na svou stranu získal sympatie japonského premiéra Abeho.

Republikán Trump se v povolebních dnech nezastavuje. Vynechat pochopitelně nemohl schůzku s Henrym Kissingerem, sympatizantem stejného politického proudu, který se ovšem netajil tím, že ve volbách stranil Hillary Clintonové.

Trump se s třiadevadesátiletým Kissingerem setkal již během prezidentské kampaně. Jednání s prominentním republikánem, který zastával post šéfa diplomacie v administrativě prezidenta Richarda Nixona a jeho nástupce Geralda Forda, bývalo vždy považováno za nezbytný rituál pro ctižádostivé politiky, obzvláště pak pro uchazeče o křeslo v Bílém domě. Tentokrát mluvili mimo jiné o Číně, Rusku, Íránu a Evropské unii.

Kissinger je stále velmi uznávaným zahraničněpolitickým expertem a poradcem. „Chovám k panu Kissingerovi obrovský respekt a velmi si vážím toho, že se mnou sdílel své myšlenky,“ uvedl Trump po jednání, které se konalo v jeho newyorském mrakodrapu Trump Tower.

Na mezinárodní úrovni se stal prvním státníkem, s nímž nadcházející americký prezident jednal, japonský premiér Šinzó Abe. „Jsem přesvědčen, že Donald Trump je velmi důvěryhodný vůdce,“ sdělil Abe novinářům své dojmy z devadesátiminutového setkání v Trumpově kanceláři na Manhattanu. Japonský premiér také uvedl, že se s Trumpem dohodli na další schůzce, aby mohli vést „širší a hlubší rozhovory“.

Trump vyvolal v Japonsku v předchozích měsících znepokojení, když během předvolební kampaně prohlásil, že některé země málo platí za americkou vojenskou ochranu. „Japonsko, Německo, Jižní Korea, Saúdská Arábie jsou bohaté státy. Proč neplatí Spojeným státům za obranu?“ ptal se Trump.

Japonsko namítá, že už teď vynakládá velké částky na provoz amerických základen v zemi a že je i strategickým zájmem USA, aby měly v tichomořské oblasti své vojáky.

 

SDÍLET
sinfin.digital