Trumpův imigrační výnos neplatí. Odvolací soud ho odmítl okamžitě obnovit

HalfPageAd-1

ČTK

05. 02. 2017 • 11:30

Odvolací soud v San Francisku dnes zamítl žádost amerického ministerstva spravedlnosti, aby do rozhodnutí o jeho odvolání okamžitě obnovil platnost prezidentského dekretu, který zakazuje cesty obyvatel několika muslimských zemí do USA. Soud zároveň podle agentury AP vyzval ministerstvo, aby nejpozději v pondělí odpoledne předložilo ke své odvolací žádosti další doklady.

Mobile-rectangle-3

Ministerstvo se v sobotu odvolalo proti pátečnímu verdiktu federálního soudce ze Seattlu Jamese Robarta, který dočasně pozastavil platnost antiimigračního výnosu prezidenta Donalda Trumpa. Pozastavení má podle Robarta trvat do doby, než justice prozkoumá stížnost, kterou proti Trumpovu dekretu podal generální prokurátor státu Washington.

Americké ministerstvo spravedlnosti se v noci na dnešek středoevropského času odvolalo proti pátečnímu verdiktu federálního soudce, který dočasně zablokoval nedávný antiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. 

Trump minulý týden vydal nařízení, jímž na tři měsíců uzavřel americké hranice státním příslušníkům Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu; u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na 120 dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob.

Trumpův výnos vzbudil kritiku a protesty doma i v cizině. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce v Seattlu James Robart. Na základě následných informací od amerického Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) začaly už v sobotu některé aerolinky brát do USA všechny cestující s platnými vízy, tedy i ze zemí, kterých se týkal Trumpův dekret. Mezi prvními tak učinily společnosti Qatar Airway či Air France.

V sobotu ale americké ministerstvo spravedlnosti podalo proti pátečnímu rozhodnutí federálního soudce odvolání s tím, že prezident má v zájmu národní bezpečnosti "svrchovanou pravomoc" vpustit či nevpustit do země cizince. V odvolání se také podle agentury AP uvádí, že Robartův verdikt přesahuje pravomoc soudního orgánu a škodí občanům USA tím, že "maří právní účinky úkonu veřejností zvoleného zástupce".

Proti Trumpově antiimigrační politice demonstrovaly v sobotu tisíce lidí mimo jiné v Londýně, Berlíně, Stockholmu, Barceloně, na Filipínách, v Indonésii i v řadě amerických měst.

SDÍLET

Billboard-bottom-1