Trumpův nový imigrační dekret v bodech. 5 klíčových změn, které ho mají ochránit před soudem

Americký prezident Donald Trump podepsal po týdnech čekání nový dekret, který omezuje migraci do Spojených států. Platnost toho původního, který vyvolal chaos na amerických letištích a protesty napříč zemí, totiž pozastavil soud. V čem se nový dokument liší?

1. Irák dostal výjimku

Ze seznamu zemí, pro jejichž obyvatele se vztahuje 90denní zákaz vstupu na americkou půdu, vypadl oproti první verzi výnosu Irák. Zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost to vysvětlují tím, že Bagdád slíbil, že o svých občanech bude USA lépe informovat. Dalším důvodem je ale podle všeho i to, že je země důležitým spojencem Ameriky v boji proti takzvanému Islámskému státu. To před podpisem výnosu zdůrazňovalo ministerstvo zahraničí. 

Zákaz platí pro občany Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie.

Trumpův „zákaz imigrantů“ není první. Kdy USA zavřely hranice? Podívejte se na video INFO.CZ

2. Na držitele platných víz ze zákaz nevztahuje

Původní výnos nerozlišoval mezi žadateli o víza a lidmi, kteří už platné dokumenty mají. I proto vznikl zmatek v příletových halách a mezi aerolinkami. Nová verze výnosu počítá s tím, že držitelé platných víz budou moct nadále do USA cestovat. Proti původnímu příkazu dostali v dnes podepsaném nařízení výjimku rovněž držitelé trvalých pracovních povolení známých jako zelené karty.

3. Neexistuje už výhoda náboženství

Nový imigrační výnos už nepočítá s lepší pozicí některých náboženských menšin, jako třeba syrských křesťanů. Získat uprchlický status tak pro ně snazší nebude. Právě tento bod kritici vnímali jako důkaz, že byl původní dokument zaměřený proti muslimům. 

Trump podepsal imigrační výnos 2.0. Nevztahuje se na Irák, úřadům dává šanci se na něj připravit

4. Syrští uprchlíci už nemají zvláštní postavení

Syrští uprchlíci jsou nově ve stejné kategorii jako uprchlíci z jiných států, vztahuje se na ně proto 120denní zákaz vstupu. V původním výnosu pro ně stopka platila na neomezenou dobu. 

5. Čas na přípravu

Původní výnos vešel platnost okamžitě po Trumpově podpisu. Ten dnešní začnou úřady praktikovat v noci na 16. března. Vláda tak má deset dní na přípravu. „Neměli byste vidět žádný chaos, respektive údajný chaos na letištích," řekli v reakci na nový dokument zástupci ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

 

Toto rozhodnutí je nicméně v přímém rozporu s tím, co Trump psal v reakci na kritiku po zavedení prvního zákazu. Okamžitou platnost na twitterovém účtu obhajoval tím, že by jinak lidé do země spěchali před jeho zavedením.

SDÍLET
sinfin.digital