Turecké ženy se vzbouřily. Odmítají, aby jim společnost diktovala, co si mají oblékat

ČTK, luš

06. 08. 2017 • 08:31

Několik stovek žen v sobotu v Ankaře demonstrovalo za právo nosit na sobě, co chtějí. Reagovaly tak na několik útoků na ženy z posledních týdnů za jejich údajně nevhodné oblečení. Pochod prošel tureckým hlavním městem pod dohledem tureckých bezpečnostních složek, uvedla agentura AFP.

„Jsme tady pro naši budoucnost, pro naše děti. Od teď nás budete vídat v ulicích stále víc,“ řekla jedna z demonstrantek. Ženy všech generací, některé se zahalenými vlasy, jiné v tílku, nesly hesla „Nepleťte se mi do mého oblečení“.

Podobný protest se konal minulý týden v Istanbulu a Izmiru. Jeho podnětem byl incident v istanbulském parku, z něhož tamní ochranka vypověděla ženu kvůli tomu, že je „nevhodně oblečená“.

V posledních měsících se podle organizátorek dnešního protestu množí útoky proti ženám kvůli jejich oblečení na veřejnosti. Například v červnu v Istanbulu byl zaznamenán případ, kdy muž v autobuse napadl nejprve slovně a pak i fyzicky dvaadvacetiletou ženu proto, že měla na sobě v době postního měsíce ramadánu kraťasy. Útoku přihlížel řidič autobusu.

SDÍLET