Tweet za čtyři miliardy dolarů. Trump strhal plán na nákup stíhaček F-35

Info.cz

Zvolený americký prezident označil vládní kontrakt se zbrojní firmou Lockheed Martin za předražený. Akcie společnosti šly okamžitě dolů a hodnota firmy klesla o závratnou sumu.

V poslední době to zdaleka není poprvé: Donald Trump zasedne k Twitteru a firmy, které mají s vládou dojednané miliardové zakázky, trnou hrůzou. Nedávno to pocítil Boeing, který se budoucímu prezidentovi znelíbil kvůli údajně příliš drahé nabídce na renovaci letky speciálů Air Force One.

Teď stejný osud potkal zbrojního giganta, firmu Lockheed Martin. 

Trumpův rukopis je znát. Stejně jako minule kritizuje údajně příliš vysokou cenu a slibuje, že s ním přijde změna a USA ušetří miliardy.

Dopad takových slov je při pohledu na čísla drastický. Jak spočítala stanice CNBC:

  • Hodnota akcií Lockheed Martin klesla o 4 procenta.
  • Hodnota společnosti se propadla o čtyři miliardy dolarů.
  • Finanční dopad každého znaku Trumpova tweetu: 28 milionů dolarů.

Americká vláda má za modernizované letouny firmě Lockheed zaplatit v přepočtu 183 miliardy korun. Společnost v reakci na Trumpovu kritiku oznámila, že investovala velké částky, aby se cena letadel F-35 snížila. „Od samého začátku jsme investovali stovky milionů dolarů, aby se cena snížila zhruba o 70 procent ve srovnání s úvodní nabídkou. V letech 2019-20 to bude dokonce 85 procent,“ prohlásil šéf projektu Jeff Babione.

sinfin.digital