Ukradená data, podivný Facebook a ruská stopa. 6 klíčových věcí o kauze Cambridge Analytica

adk

20. 03. 2018 • 15:23

Britská společnost Cambridge Analytica zneužila data z více než 50 milionů facebookových účtů, která získala bez jejich vědomí. Skandál otřásá nejen sociální sítí, ale má potenciál promluvit také do vyšetřování ovlivňování amerických prezidentských voleb. A stopy vedou i do Ruska.

Co to je Cambridge Analytica?

Britská společnost je odnoží firmy SCL Group založené před více než 25 lety. SCL Group se zabývá širokou škálou činností od průzkumu bezpečnosti potravin po politické kampaně. 

Cambridge Analytica vznikla v roce 2013 a jejím původním zaměřením byly americké volby. Prezentuje se jako firma nabízející průzkum spotřebitelů, cílenou reklamu a další služby v segmentu shromažďování dat klientů z politiky a byznysu. 

Podle listu New York Times nabízel její ředitel Alexander Nix možnost vytvořit psychologické profily zákazníků a voličů. Pomocí nich se mělo dařit skupiny ovlivňovat efektivněji, než činí tradiční reklama.

Bývalým viceprezidentem společnosti je také někdejší hlavní stratég Bílého domu a bývalý šéfredaktor krajně pravicového amerického webu Breitbart News Steve Bannon. Ten patřil do loňska k blízkým spolupracovníkům amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Kdo služby společnosti využíval?

V kampani před prezidentskými volbami v USA v roce 2016 pomáhala Cambridge Analytica nejprve neúspěšnému republikánskému kandidátovi Tedu Cruzovi. Po jeho prohře v primárkách měla přejít k Donaldu Trumpovi. Brad Parscale, který v roce 2016 řídil digitální operace Donalda Trumpa, to však popírá.

Společnost seznam svých klientů nezveřejňuje. Na webu je zmiňuje jen v obecné rovině, když píše, že spolupracuje s novinami, výrobcem dámského oblečení nebo americkou pojišťovací společností.

Nix na záznamu pořízeném televizí Channel 4 tvrdí, že firma pracovala na více než 200 volbách po celém světě včetně Česka. S kým zde spolupracovala ale nespecifikoval. Televize v pondělí informovala, že Cambridge Analytica ovlivňovala například prezidentské volby v Keni v roce 2013 a 2017. To zástupci společnosti popřeli.

V čem je problém? 

Britská firma využívala ke své práci soukromé informace z více než 50 milionů facebookových účtů. Data od uživatelů přitom získala bez jejich vědomí. Využila k tomu aplikaci, kterou vyvinul Brit Alexander Kogan. Tu si stáhlo asi 270 tisíc lidí, kteří se do ní přihlásili údaji z Facebooku. 

Cambridge Analytica se brání, že data vymazala hned, jak zjistila, že se k nim dostala nečestně. Podle New York Times a Guardianu k tomu však nedošlo. NYT zároveň tvrdí, že napadeny byly profily asi třetiny severoamerických uživatelů Facebooku, což činí zhruba čtvrtinu všech amerických voličů.

Co za data společnost sbírala a jak je zpracovávala?

To není zcela jasné. Jisté vodítko nabídl profesor z New Yorku David Carroll, ne nějž měla Cambridge Analytica data sbírat také. Carroll popsal, že společnosti sestavila tabulku jednotlivých témat a následně bodovala, jak důležité jednotlivé segmenty pro uživatele jsou. Patřila mezi ně témata jako státní dluh, držení zbraní nebo ekonomika.

Díky tomu získala firma psychologický profil daného uživatele, který následně využila ve volební kampani. Není zřejmé, jak přesně Cambridge Analytica tabulku zpracovávala, ale názorně to ilustruje způsob, jakým data mohla využívat.

Kdo je Christopher Wylie?

Mladý kanadský datový analytik je klíčovou postavou celého příběhu. V Cambridge Analytica pracoval do roku 2014. Dohlížel na sběr dat. Nyní se ocitl na druhé straně. Právě on vynesl informace o nakládání s informacemi na veřejnost.

Podle Wylieho Facebook o problému věděl. Na konci minulého týdne upozornil na to, že mu sociální síť zablokovala účet. Wylie Facebooku nabídl, že pokud mu přístup obnoví, pomůže mu najít ztracená data. Firma to ale odmítla.

Jak kauza promluví do vyšetřování v USA? 

Tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který zkoumá ovlivňování prezidentských voleb, už dříve prohlásil, že se hodlá zabývat i digitálními operacemi Trumpova týmu. Je tedy pravděpodobné, že se na pořad dne dostane také kauza Cambridge Analytica.

Ta zahrnuje také ruskou stopu. Britský Observer informoval, že tvůrce podvodné aplikace Kogan přednášel na univerzitě v ruském Petrohradu. Kogan dostával granty od ruské vlády na výzkum emočních stavů uživatelů Facebooku. O jeho služby se zajímal také ropný gigant Lukoil. Podle Nixe chtěl vysvětlit, jak by mohl využít data v ropném průmyslu.

Vyšetřování může dopadnout i na šéfa Facebooku Marka Zuckerberga. Demokraté v americkém Kongresu ho již vyzvali, aby vystoupil před senátní výbor a vysvětlil, co sociální síť věděla o zneužití údajů na cílenou politickou reklamu a manipulaci s voliči.

SDÍLET