Ukrajina nakonec dostane vše, co bude chtít. Západní stíhačky by mohly zemi bránit už v létě, říká analytik Visingr

Krátce poté, co Německo odsouhlasilo dodávku tanků Leopard 2 na Ukrajinu, a umožnilo tak jejich dodávky i ostatním státům, plní mediální prostor zejména diskuse o západních stíhačkách, které by měly bránit ukrajinské nebe před ruskou agresí. Žádná západní země zatím dodání svých stíhaček na Ukrajinu nepotvrdila a naopak se jich mnoho k věci staví spíše zdrženlivě, podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra ale Ukrajina nakonec západní stíhačky získá. „Je myslím důležité, aby zaznělo, že Ukrajina dostane vše, co bude chtít, bude to akorát trvat,“ říká Visingr v rozhovoru pro INFO.CZ. Realisticky podle něj můžeme očekávat, že převážně americké F-16 a pravděpodobně i britské stíhačky Typhoon budou na Ukrajině nasazeny zhruba za půl roku. 

Je to už dva týdny od průlomové změny stanoviska Německa, které se rozhodlo dodat na Ukrajinu tanky Leopard 2 v počtu čtrnácti kusů. Považujete to za dostatečné?

Je potřeba nedívat se na to jako na izolovanou dodávku čtrnácti tanků od Německa. Němci sice aktuálně slíbili dodat tanků čtrnáct, ale k nim se přidaly další státy jako Polsko, Finsko, Dánsko, Kanada nebo Portugalsko a rázem jsme se s těmi Leopardy 2 pro Ukrajinu dostali k trojcifernému počtu, respektive abych byl přesný, přesáhli jsme stovku. Navíc i těch německých čtrnáct tanků je potřeba vnímat spíše tak, že někde se začít musí a také tak, že bez Leopardů přímo z Německa by se asi Ukrajina i obešla. Šlo hlavně o to, aby Němci dali povolení pro export Polákům a dalším státům. Samozřejmě ale pořád platí, že každý tank se počítá a čím více jich Ukrajina získá, tím lépe.

Takže onen německý krok je takovou pomyslnou první vlaštovkou?

Abychom byli přesní, tak první vlaštovka přiletěla od Britů, kteří přislíbili dodání tanků Challenger 2. Pak se Němci stavěli na zadní, ať Američané pošlou své Abramsy, tak Američané poslali Abramsy, a Němci už se víceméně nemohli na nic vymlouvat. Do toho jim ještě Poláci začali hrozit, že by mohli své tanky na Ukrajinu dodat i bez německého svolení, takže Německo skutečně nemělo na výběr. Mělo to přijít dříve, ale pořád je asi lepší později než nikdy. Kromě Leopardů 2 bych se rád zastavil ještě u tanků Leopard 1, jestli mohu…

Tank je mrtev, ať žije tank. Proč se najednou vrací zbraň, kterou mnozí pohřbívali?

Určitě.

O Leopardech 1 se začalo mluvit už loni na podzim. Někteří lidé se tomu vysmívali, že je to starý kus šrotu z šedesátých let, co nemá žádnou hodnotu. Ale to je velmi krátkozraký pohled. 

Ano, na dnešním bojišti v souboji tanku proti tanku má Leopard 1 skutečně velmi omezenou hodnotu. Ale pořád má kanón ráže 105 mm, což je dnes standardní ráže vozidel pro palebnou podporu, takže jako takové řekněme útočné dělo pro podporu operací pěchoty nebo pro ničení polního opevnění, kterého na Ukrajině Rusové vybudovali spoustu, je Leopard 1 pořád velmi užitečný. Může být výbornou zbraní, ale musí být správně nasazen. 

V boji s moderními ruskými tanky by sice neměl šanci, ale ono si přiznejme, že i Rusové tahají ze skladů, co jim přijde pod ruku, a třeba v souboji proti tanku T-62 by byl Leopard 1 vyrovnaným soupeřem. Takže bych jen chtěl podtrhnout, že jejich dodávky na Ukrajinu vůbec nejsou špatný nápad, naopak.

V současné době se nicméně po tancích začíná hovořit hlavně o stíhačkách, respektive také o dodávkách západních strojů na Ukrajinu. Představovaly by západní stíhačky v rukou ukrajinských ozbrojených sil skutečně onen „game changer“?

Nepochybně by to sehrálo velmi významnou roli, ale opět je potřeba se na ty stíhačky podívat komplexněji. Žádná jednotlivá zbraň vám nevyhraje válku, ani tank, ani stíhačka. Pro jakoukoliv zbraň je zásadní její správné nasazení, jak jsem zmínil v předchozí odpovědi u Leopardů 1, nebo též můžeme příklad správného nasazení v boji pozorovat třeba u raketometů HIMARS, kde i pár kousků dokázalo zmrzačit ruskou ofenzivu a přispět ke kolapsu ruského zásobování. Ale to je spíše výjimka než pravidlo. 

Stíhačky se musí nasadit jako součást širšího organického celku. Když budou nasazeny špatně, nezmění vůbec nic. Když se nasadí správně, mohou toho naopak změnit docela hodně, a to i v relativně nízkém počtu.

O jakém počtu se teď bavíme?

Řekněme jedna letka, tedy tucet západních stíhaček nasazených správným způsobem, by Rusům mohla způsobit velké problémy.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kolik vlastně Ukrajina potřebuje západních stíhaček a jak je správně nasadit?
  • Co vše musí tvořit funkční ekosystém, aby stíhačka mohla správně plnit své úkoly a vůbec správně fungovat?
  • Jak by západní technika mohla zvrátit vývoj války na Ukrajině a kdy můžeme očekávat konec konfliktu?
sinfin.digital