Umíráme zde, pomozte nám, zní z Portorika. Trump místním vzkazuje, že jsou líní a nevděční

Ta slova většině země vyrazila dech. Když americký prezident Donald Trump v jednom ze svých tweetů přirovnal Portoričany zasažené hurikánem Maria k nevděčným a líným lidem s neschopnou primátorkou hlavního města, vzedmula se proti němu vlna kritiky. A to nejen od obyvatel ostrova a politiků, ale i od osobností kulturního života.

„Záchrana Portorika by měla být společná práce, ale obyvatelé ostrova jenom čekají, že všechno uděláme za ně,“ napsal americký prezident na svou oblíbenou sociální síť. Zatímco však prezident vysílal do světa jeden tweet za druhým z pohodlí golfového rezortu v americkém Bedminsteru v New Jersey, lidé na Portoriku často stále bojují o přežití.

Nutili nás házet kameny po oběšencích, jedli jsme červy. Svědectví z pracovního tábora v KLDR

„Já nemám čas na pletichaření, politiku, nebo to, jak si na události nahnat politické body. Trump se jen vyhýbá svojí zodpovědnosti za to, že věci tu jdou pomalu a špatně,“ uvedla v sobotu v noci Trumpem kritizovaná starostka San Juan Carmen Yulín Cruzová.

Střet Trumpa a primátorky hlavního města ostrova vyprovokoval k reakcím mnoho politiků, ale i lidí ze zasaženého ostrova. „Když není tady na místě, tak by nás neměl kritizovat. Vůbec neví, co se zde děje a jak to tu vypadá,“ myslí si obyvatel San Juanu Renee Acosta, který starostku hájí. S ním souhlasí i Griselmarie Alemarová z portorického města Bayamon. „Starostka chodí od domu k domu a pomáhá celé komunitě. Říká, že zdroje existují, ale že je problém s logistikou.“

Problémy s neefektivní distribucí starostka dříve přiznala. „Prosím, opravdu prosím každého, kdo nás slyší, zachraňte nás. My zde umíráme a neefektivita nás zabíjí,“ uvedla v jednom z proslovů Cruzová, jejíž slova si Trump nejspíše vyložil osobně.

Proti Trumpovi, který následně osočil starostku z toho, že se nechává zneužít pro kampaň demokratické strany, vystoupilo mnoho politiků i umělců.

Jednání s "Rakeťákem" z KLDR? Ztráta času, smetl Trump snahu svého ministra zahraničí

„Nikdy nedovolme, aby se jednání Donalda Trumpa stalo normou. Dnes náš prezident seděl v golfovém klubu a útočil na ty, kteří po hurikánu pomáhali jako první,“ komentoval výroky Trumpa demokratický senátor Chris Murphy. Tomu přizvukoval i jeho senátní kolega Ed Markey, podle kterého by první věc, kterou by měl Trump při své úterní návštěvě Portorika udělat, měla být že by se omluvil.

Proti Trumpovi vystoupily i osobnosti ze světa kultury. „Myslím, že je jasné, kde je slabý příklad vůdcovství. Portoriko je část Spojených států a vy jste jejich prezident. Toto je vaše zodpovědnost,“ napsala Trumpovi zpěvačka Lady Gaga. „Aha, už chápu, proč nepomáháte Portoriku. Nedisponuje totiž žádnými hlasy, které potřebujete ke svému znovuzvolení,“ dodala zpěvačka, která tak upozornila na to, že Trumpova administrativa zvládla likvidaci následků předešlých hurikánů v Texasu a na Floridě mnohem lépe. Herec Chris Evans zase prezidenta nařknul z toho, že během krize se ukázal jako „narcistní a urážlivý.“

Referendum mnoho pozitiv nikomu nepřinese. Ať dopadne jakkoliv, míní hispanista

Slovní přestřelky ale Portoričanům, z nichž značná část stále nemá vodu, jídlo či přístřešek nad hlavou, situaci moc neulehčí. Starostka přitom tvrdí, že mnohem více pomoci dostala od jednotlivců a firem než od vlády. „Tohle jsme dostali včera – čtyři palety vody, tři palety jídla a dvanáct palet dětské výživy. Už nemám čas na slušnost nebo politickou korektnost. Jsem pořádně naštvaná. Pomozte nám,“ křičí Cruzová.

SDÍLET
sinfin.digital